Livestream – Jak się to robi?

2

Jakiś czas temu Karolina zachęcała Was do tego, byście korzystali z transmisji LIVE.  Jeżeli wtedy z radością przyklasnęliście w dłonie i powiedzieliście sobie: TAK! TO JEST WŁAŚNIE TO, to dziś Wam powiem jakie to proste.

Zacznijmy od absolutnego must-have, bez którego ani rusz:

 • Konto- kanał na YouTube z możliwością tworzenia wydarzeń na żywo ( Podpowiedź YouTube:Jeśli Twój kanał ma dobrą opinię (nie ma żadnych ostrzeżeń), możesz włączyć wydarzenia na żywo na stronie Funkcje konta.)
 • Komputer z zainstalowanym programem – ja korzystam z WireCast for YouTube i to na jego podstawie powiem Wam jak zrobić transmisję.
 • Kamerę podłączoną do komputera (może być ta wbudowana w laptopie, ale umówmy się, że za wiele nią nie pokażemy) i mikrofon.
 • Dostęp do Internetu!

Pierwsze kroki

Zanim rozpoczniemy tworzenie wydarzenia na YouTube, przygotujmy sobie stanowisko pracy. Rzeczy, które obowiązkowo należy sprawdzić przed transmisją to jakość naszego Internetu (który doprowadzamy do komputera przez kabel – wifi w tym przypadku może nas zawieść, bo łatwo jest je przeciążyć i zerwać połączenie). Kolejną rzeczą, którą sprawdzamy, to czy nasz komputer rozpoznaje kamerę i mikrofon, czy przesyłane dźwięki i obrazy są dobrej jakości.

Gdy uruchomimy program, należy dodać kamerę i mikrofon z których będziemy korzystać jako źródło obrazu i dźwięku. Zastanawiacie się: JAK? To proste. Kiedy uruchamiamy program, wyświetla nam się tylko jedno okienko opisane jako BLANK SHOT. Klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy ‘change source’ – jeżeli kamera działa z naszym komputerem, powinna wyświetlić się opcja dodania jej jako źródło.

transmijsa 1

YouTube

Kolejny krok wykonujemy już z poziomu YouTube. Po zalogowaniu się do konta szukamy studia twórców, następnie wchodzimy do menadżera filmów, a dalej do wydarzeń na żywo. Od razu rzuci nam się w oczy hasło ZAPLANUJ NOWE WYDARZENIE. To do dzieła!

Pierwsza rzecz, z którą musimy się zmierzyć na tym etapie to nazwa i opis wydarzenia, oraz opatrzenie go odpowiednimi tagami. Następnie musimy zdecydować czy nasza transmisja może być widoczna dla wszystkich czy tylko dla osób, którym wysłaliśmy link do niej. Ostatnia, najważniejsza rzecz na tym etapie to wybranie typu transmisji. Do wyboru mamy: szybka (hangout) i niestandardowa. My wybieramy niestandardową. Po utworzeniu wydarzenia, przenosimy się do ustawień przetwarzania.

1

Bardzo ważne jest wybrać szybkość transmisji. Jak ją odpowiednio dobrać? To zależy ile osób będzie ją oglądało. Jeżeli zakładamy, że kierujemy transmisje do kilku znajomych, a dysponujemy dobrym łączem, możemy pozwolić sobie na najwyższą szybkość transmisji. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że im więcej osób ogląda transmisje, tym mniejsza szybkość będzie optymalną i nie zawiesi odbiorcom możliwości oglądania bez niepotrzebnych zakłóceń.

Po wybraniu szybkości, mamy możliwość wyboru kodera, czyli programu, z którego będziemy korzystać. Po wybraniu Wirecasta YouTube podpowiada nam co robić dalej, ale my i tak przeanalizujemy to sobie razem, bo znów musimy wrócić do programu Wirecast.

2

Wirecast

W wersji podstawowej programu są to tak naprawdę dwie czynności. Pierwszą z nich jest połączenie Wirecasta z naszym kontem na YouTube. Żeby to zrobić, należy znaleźć w pasku programu “Output” i wybrać “Output settings”, następnie należy autoryzować konto i wybrać stworzone wydarzenie z listy. Druga czynność, którą musimy zrobić, to włączenie przesyłania sygnału do YouTube. Robimy to poprzez kliknięcie widniejącego u góry przycisku STREAM.

Jeśli wszystko poszło dobrze, to po wejściu w YouTube, do pokoju reżyserskiego wyświetli nam się informacja o sygnale transmisji i możliwość podglądu a następnie rozpoczęcia transmisji.

To już właściwie wszystko, co trzeba zrobić, żeby uruchomić transmisję. Nic trudnego, prawda?

Livestream

Musimy jednak pamiętać, żeby czuwać nad naszą transmisją, żeby nie wydarzyło się nic w międzyczasie. Pierwszą rzeczą, jaką musimy w tym kierunku zrobić, to wyłączenie wszelkich przeglądanych stron. Nawet pokoju reżyserskiego. Możemy, a nawet powinniśmy użyć do tego innego komputera. Koniecznie oglądajcie swoją transmisje w trakcie jej trwania. Wtedy będziecie mogli odpowiednio szybko zareagować na ewentualne problemy.

Kolejną rzeczą jest moderowanie komentarzy, które osoby oglądające transmisję pod wpływem emocji i chwili piszą. Oprócz tego, że możemy zapobiec konfliktom i niecenzuralnym wypowiedziom, a także wejść w interakcję z uczestnikami, to należy też pamiętać, że to właśnie oni często zgłaszają i podpowiadają, że pojawiają się błędy – np. zacina się obraz, coś jest za cicho itd.

Skoro uruchomiliśmy już transmisje i przebiegła ona pomyślnie, bez żadnych przykrych niespodzianek, musimy ją skończyć. Gdy wydarzenie, które transmitujemy, dobiegnie końca wystarczy kliknąć w pokoju reżyserskim przycisk ZAKOŃCZ TRANSMISJĘ a w programie wyłączyć wysyłanie sygnału.

W zależności od długości transmisji,po jej zakończeniu pojawi się ona na naszym kanale w przeciągu kilkunastu- kilkudziesięciu minut. Jeżeli włączyliście transmisję kilka minut wcześniej i wyłączyliście ją kilka minut później, pamiętajcie, żeby przy pomocy edycji filmu obciąć ten zapas czasowy.

Mam nadzieję, że od teraz Wasze cudowne wydarzenia na żywo obejrzeć będą mogli wszyscy zainteresowani. Powodzenia!

transmija 1

Share.

About Author

Joanna Urbaniak

Blondynka socialu! Zafascynowana Pinterestem i Instagramem, a także serwisami, w których dominują ładne obrazki (weheartit, favim). Typowa przedstawicielka pokolenia Y! Dzięki wolontariatowi, szczególnie w Centrum Prasowym WOŚP na Finałach i Przystankach Woodstock oraz konferencji Now! Go Online wie, co chce w życiu robić i może powiedzieć: "Hej! Przecież jestem w tym dobra!" Teraz swoją wiedzę przekazuje dalej w czasie szkoleń organizowanych dla organizacji pozarządowych.

2 komentarze

 1. Zawsze się zastanawiałem jak to opisać u siebie, Tobie to wyszło nad wyraz zgrabnie. Ja bym tylko dodał kilka istotnych faktów:
  1. Transmisja YouTuba – nie może zawierać treści chronionych prawem – filmów, a szczególnie muzyki lub materiałów z kanałów znanych Youtuber-ów ponieważ system automatycznie zablokuje taką transmisję w trakcie jej trwania, a w najlepszym przypadku w trakcie przetwarzania przez system.
  2. Wygenerowanie transmisji na YouTube uruchomianie jej np. testowo i zatrzymanie, powoduje że link z transmisja przestaje być linkiem z transmisją, a jest linkiem z filmem. Co to znaczy – jeżeli podamy link Klientom i powiemy że pod tym linkiem będzie trwała transmisja, a Klienci przekażą go np. prasie i innym portalom internetowym – następnie uruchomimy tą transmisję poprze guzik GO LIVE i zatrzymamy to właśnie straciliśmy link pod którym miała być docelowa transmisja. Odbiorcom pokaże się komunikat Nadawca zakończył transmisję :(
  3. YouTube i szybkość transmisji. Jeżeli nie mamy łącza symetrycznego/dedykowanego należy wybrać niższą jakość niż rekomenduje nam system. Ponieważ z reguły internet raz działa szybciej raz wolniej. Dzięki temu unikniemy komunikatów ostrzegawczych od YT, a wszystko przebiegnie sprawnie bez zbędnego buforowania.

  To tyle na pierwszy raz :)
  Powodzenia
  Sebastian

 2. Witaj
  Mam pytanie odnośnie transmisji LIVE na YouTube z poziomu urządzenia mobilnego. Na swoim iPhone mam oficjalną apkę YouTube ale nigdzie nie widzę funkcji LIVE. Konto YouTube mam zweryfikowane i z komptera mogę przeprowadzać transmisję. Może mała podpowiedź jak zrobić to ze smartfona?
  A tak przy okazji – fajny i zwięzły opis.
  Pozdrawiam!

Leave A Reply