Wykorzystuj SMS w swoich działaniach

0

Komunikacja za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych jest jedną z najchętniej wybieranych przez nas form komunikacji. Raport „Komunikacja SMS w Polsce” (którego DSI było patronem medialnym) podpowiada, że „ze wszystkich dostępnych technologii, ponad 94 proc. osób wybiera właśnie krótkie wiadomości tekstowe, a 65 proc. korzysta z nich codziennie.” Coraz aktywniejsze na tym polu są także urzędy, które rozsyłają wiadomości, które w zdecydowanej większości petenci uznają za przydatne.

 

A gdyby tak wykorzystać SMS-y w działaniach organizacji pozarządowej czy sztabu WOŚP?

Wysyłka SMS w czasie realizacji działań fundacji może obniżyć koszty przekazywania ważnych informacji pracownikom i wolontariuszom. Poprzez SMS efektywnie i błyskawicznie wysyłać można informacje podczas działań w terenie, podczas eventów, wydarzeń, kampanii społecznych itp. (źródło)

 

Tylko o czym konkretnie pisać? 

Zbieramy wolontariuszy 

 • Poinformuj wolontariuszy z ubiegłych lat, że właśnie zaczęła się rekrutacja – dzięki temu poczują się docenieni i będą wiedzieć, że są dla Was ważni i pamiętacie o nich.
 • Przypomnij o terminie oddania podpisanych ankiet dla wolontariuszy.
 • Jeśli nie wszyscy, którzy się zgłosili – możesz wykorzystać smsy do poinformowania ich o statusie ich rejestracji.

Organizujemy spotkanie dla sztabów 

 • Organizujecie spotkanie/szkolenie dla wolontariuszy – przypomnijcie im dzień przed, żeby nie zapomnieli się na nim pojawić.
 • Po spotkaniu może warto podsumować najważniejsze zagadnienia lub podpowiedzieć, gdzie (np. na stronie www) można znaleźć więcej informacji.

Wydarzenie/Finał 

 • Przypomnij wolontariuszom o zasadach, jakie panują w dniu zbiórki (np. godzina odebrania puszki, oddania puszki) i o tym, jak ważne jest ich bezpieczeństwo.
 • Zadbaj o ich dobry nastrój – życz im dobrego dnia i powiedz, jak ważna jest ich praca.
 • Koniec Finału? Dajcie znać, ile zebraliście pieniędzy i że to jest właśnie ich zasługa!

Wiadomości tekstowe możecie wysyłać do bardzo różnych grup: 

 • wolontariusze
 • koordynatorzy wolontariuszy z różnych szkół/instytucji
 • członkowie sztabu
 • firmy współpracujące
 • sponsorzy

Więcej pomysłów znajdziecie TUTAJ. 

W czasie tworzenia wysyłki pamiętajcie o 3 złotych regułach:

reguły

 

SerwerSMS w tym roku oprócz współpracy z Fundacją WOŚP i udostępnieniem jej wysyłki smsów do sztabów i wolontariuszy (każdemu wolontariuszowi wysyłamy SMS z informacją o tym, ile zebrał pieniędzy), zaoferowało również swoje usługi wszystkim sztabom 24. Finału. 

Zobaczcie Case Study przygotowane przez SerwerSMS.pl

Share.

About Author

Anna Jadwiga Orzech

Prywatnie i zawodowo żyje w Internecie, gdzie zajmuje się “szerzeniem dobrych idei”. W Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zajmuje się szeroko pojętą komunikacją w Internecie i nowymi technologiami, a także współtworzy projekt skierowany do organizacji pozarządowych - Dobra Strona Internetu. Z III sektorem związana od kilkunastu lat. Od seminarium The New Media in the Middle East na Uniwersytecie Karola w Pradze kilka lat temu zafascynowana wpływem nowych mediów na zmiany społeczne. W wolnych chwilach pisuje bloga internetwsluzbie.pl na temat dobrego oblicza Internetu. Z wykształcenia i zamiłowania filozofka i socjolożka.

Leave A Reply