Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Wirtualne dyski i spacery, infografiki, media społecznościowe i kodowanie! Podsumowujemy cyfrowy miesiąc sieci LABiB

Tegoroczny listopad nie był szary. Był pomarańczowo-różowy, bo takie właśnie barwy przybrał LABiB – ogólnopolska sieć bibliotekarzy. A w listopadzie LABiB zaprosił na inspirujący miesiąc tematyczny poświęcony nowym technologiom – „Get IT”.

Sposoby na kreatywne wykorzystanie nowych technologii przybliżaliśmy zarówno w cyklu webinariów eksperckich, jak i w inspiracjach, opisujących sprawdzone przez nas, narzędzia promocji, komunikacji i pracy z użytkownikami. W listopadzie odbyły się cztery webinaria, na których nasi eksperci opowiadali o: redagowaniu stron internetowych z uwzględnieniem potrzeb użytkownika niepełnosprawnego (Elżbieta Matonóg / sieć LABiB), wykorzystywaniu wirtualnych dysków (Marta Kostecka / Akademia Sztuki, sieć LABiB), darmowych narzędziach IT w projektach społecznych (Kamila Sidor / Geek Girls Carrots) oraz o wyzwaniach w posługiwaniu się nowymi technologiami (Michał Mach / Fundacja ePaństwo). W tych internetowych spotkaniach uczestniczyło ponad 100 osób, które aktywnie brały udział w dyskusji i zadawały pytania ekspertom. Ponad 200 osób obejrzało ich nagrania na YouTube. Tych, którzy nie mieli czasu lub okazji do nas dołączyć, zapraszamy do zapoznania się z nagraniami webinariów tutaj: http://www.biblioteki.org/pl/webinaria/cykl_get_it_cyfrowy_miesiac_z_labibem

Równolegle, na portalu labib.pl oraz na stronie LABiB na Facebooku pojawiały się inspiracje tematyczne. Kilkanaście inspiracji dotyczyło korzystania z aplikacji i programów graficznych, m. in. Piazap, Card Creator, Canva, Storybird, Postermywall, Image Chef, Pixton, Pixlr, Piktochart, Tagxedo, a także tego, jak robić memy i używać ich w promocji biblioteki.Pojawiły się też inspiracje opisujące działania bibliotekarzy w mediach społecznościowych, o rodzajach tych mediów oraz gromadzeniu w nich fanów, a także o wyszukiwaniu i edytowaniu filmów na Youtube i kreatywnym korzystaniu z tej platformy. Dwie związane z webinariami: o redagowaniu stron internetowych pod kątem użytkowników niepełnosprawnych oraz o pracy w chmurze. I wiele innych, m. in. o kodowaniu, pracy z seniorami, tworzeniu drzewa genealogicznego online, o narzędziach do publikowania online, content marketingu, otwartych licencjach, transmisjach i podcastach, legalnej grafice w sieci, o robieniu fotobudek, o projekcie Bibliocamp, a nawet o wirtualnych spacerach po bibliotece i o tym, jak zrobić Lip Dub oraz jak efektywnie pracować na odległość.
Nowe technologie wciąż się rozwijają, a listopadowe spotkania z narzędziami IT z pewnością nie wyczerpały tematu. Dlatego zachęcamy do dzielenia się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem, a także wątpliwościami.
Do zobaczenia na www.labib.pl!

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.