Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Ruszają zapisy na Festiwal „Sektor 3.0”

Dwa dni warsztatów i seminariów, blisko 70 prelegentów oraz niemal 800 uczestników. I mnóstwo wiedzy na temat nowych technologii, które mogą jeszcze bardziej usprawnić realizację działań społecznych w Polsce. Wszystko to na corocznym Festiwalu „Sektor 3.0”, który odbędzie się 29-30 maja w Centrum Nauki Kopernik i w wybranych lokalizacjach w Warszawie. Rejestracja rusza już 24 kwietnia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Festiwal „Sektor 3.0” to największe w Polsce wydarzenie promujące wykorzystanie nowych technologii w działaniach społecznych. Mogą wziąć w nim udział przedstawiciele organizacji nonprofit, biznesu (w tym start-upów), administracji publicznej, nauki oraz mediów. Motywem przewodnim Festiwalu będzie „Let’s know-how”.

W tym roku koncentrujemy się na wiedzy, jako kluczowym zasobie w naszych organizacjach. To ona odgrywa kluczową rolę i buduje naszą pozycję na rynku. W tym kontekście będziemy m.in. mówić o roli informacji oraz jej skutecznej weryfikacji, analizie danych jako elemencie umożliwiającym dalszy rozwój naszych instytucji. Równie ważna będzie kwestia uczenia się i metod pozyskiwania wiedzy – Dawid Szarański, Dyrektor „Sektora 3.0”

Na ofertę dla uczestników składają się wystąpienia, warsztaty i seminaria przygotowane przez blisko 70 prelegentów z całego świata (z Polski, innych krajów Europy, Ameryki Północnej, Południowej, Afryki i Azji). Festiwal otworzy Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, a wśród kolejnych prelegentów będą m.in. Emmy Lacey-Bordeaux z CNN, Sands Fish z MIT Media Lab oraz Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Seminaria i warsztaty  dla uczestników poprowadzą m.in.: Piotr Kraśko („Przyszłość informacji w czasach Internetu”), Daniel Rząsa z Google („Jak pozyskiwać i prezentować informacje w Internecie”), czy Mohamed Jimale („Koza, farma i smartfon, czyli nowoczesne pozyskiwanie środków”).

Uczestnicy Festiwalu będą mieli do dyspozycji także strefę targową, w której nowości technologiczne zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców – wśród nich Google, Polska Akcja Humanitarna, Prowly oraz Mozilla. Strefę targową uzupełni specjalnie w tym celu zbudowana strefa makerspace prowadzona przez Centrum Nauki Kopernik oraz FabLab.

Podczas Festiwalu zostanie wręczona nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Sektor 3.0” o wartości 40 000 złotych. Otrzyma ją organizacja, która w sposób innowacyjny wykorzystuje nowe technologie w swojej działalności lub ma szczególne osiągnięcia dotyczące prowadzenia działań promocyjnych, badawczych czy edukacyjnych związanych z technologiami w trzecim sektorze.

Technologie informacyjno-komunikacyjne mają istotny wpływ zarówno na efektywność działania samej organizacji, jak też na jej zdolność do realizacji celów w zmieniającym się świecie. Chcemy nagradzać tych, którzy nie boją się eksperymentować – Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Drugiego dnia uczestnicy wezmą udział w 10 specjalistycznych warsztatach przygotowanych przez instytucje, organizacje i firmy będące partnerami Festiwalu (m.in. w siedzibach Google, Microsoft, Ericsson, Cisco, w Ministerstwie Cyfryzacji czy Szkole Głównej Handlowej).

Festiwal to element programu „Sektor 3.0” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, wspierającego wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w rozwoju lokalnym. Jego głównym celem jest podniesienie wiedzy oraz umiejętności działaczy i pracowników organizacji pozarządowych, w szczególności z małych społeczności lokalnych, w zakresie skutecznego wykorzystania ICT w codziennej pracy, co służy zwiększeniu zasięgu i efektywności ich działań. Realizatorem programu i organizatorem Festiwalu „Sektor 3.0” jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Więcej informacji: http://sektor3-0.pl/.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.