Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Polscy Seniorzy Mistrzami Europy, czyli o co chodzi Paradzie Seniorów i Pikniku Pokoleń?

W najbliższą sobotę, 25 czerwca ulicami Warszawy przejdzie wielobarwna Parada Seniorów, a w parku przed Zamkiem Ujazdowskim odbędzie się Piknik Pokoleń. Parada i Piknik to symboliczna prezentacja rosnącej grupy osób starszych – próba pokazania energii, ale również problemów i postulatów reprezentantów tej grupy. W czasie gdy oglądamy zmagania młodych i sprawnych na Euro 2016, polscy seniorzy zmagają się w całkiem innych, niełatwych dyscyplinach.

Euro 2016 trwa. Młodzi, piękni i bogaci zdobywają bramki budząc emocję milionów fanów piłki nożnej we wszystkich kategoriach wiekowych. Każdego meczowego dnia również 8 milionów polskich seniorów zdobywa grupowe mistrzostwo w wielu dyscyplinach, w innych pretendując do bycia liderem. Międzynarodowe badania, wskazują, że:

•W 2013 roku byliśmy niemal Mistrzami Europy, na pewno zaś Mistrzami Unii Europejskiej, w kategorii NAJNIŻSZY POZIOM ŻYCIA OSÓB STARSZYCH. Najnowsze badanie ONZ pokazało, iż wciąż mamy szansę na podium w tej niechlubnej kategorii.

•Już dziś można typować u bukmacherów, że staniemy się Mistrzami Europy w kategorii NAJSTARSZE SPOŁECZEŃSTWO. Populacja osób 60+ nieustająco rośnie u nas od dwóch dekad i dziś stanowi 22% ogólnej liczby obywateli. W roku 2030 odsetek wzrośnie do 28%, a w 2050 roku wyniesie aż 39%. Będziemy wówczas najstarsi w Europie.

•Najstarsi nie znaczy żyjący w dostatku. Zmiany demograficzne już zaczynają demolować nasz system emerytalny, a jeszcze w XXI wieku biało-czerwona drużyna zmniejszy się poniżej 30 milionów członków. Długość życia rośnie, ale emerytury będą nas rozpieszczać w jeszcze mniejszym stopniu, a liczba osób odbierających świadczenia głodowe lub w ogóle nie odbierająca świadczeń, wystrzeli w górę. Jesteśmy pretendentami do tytułu MISTRZOWIE ŚMIECIOWYCH EMERYTUR.

•Starzy i biedni, ale może – w cudowny sposób – zdrowi? Niestety nie. Już dziś Polscy seniorzy są europejskim liderem w dyscyplinie DŁUGOŚĆ KOLEJEK DO LEKARZA (według raportu NIK co roku stoimy w nich dłużej) i STOPIEŃ WSPÓŁPŁACENIA ZA LEKI (pomimo uruchomienia niewielkich dopłat dla osób 75+). W kolejnych latach rozwiną się technologie medyczne, ale nie wystarczą one by system poradził sobie z rosnącą liczbą pacjentów ze  schorzeniami wynikającymi z wieku.

Negatywnych dyscyplin, w których polscy seniorzy przodują jest niestety znacznie więcej, a winna temu jest niewystarczająca polityka państwa oraz brak społecznej świadomości, owocujący brakiem debaty publicznej w obszarze wyzwań starzenia. Na poważnie więc trzeba sobie zadać pytanie co i jak należy zrobić BY POLSKA BYŁA KRAJEM TAKŻE DLA STARSZYCH LUDZI, nie zaś światową trzecią ligą.

Uczestnicy III Ogólnopolskiej Parada Seniorów „Dojrzali Wspaniali” chcą zamanifestować, że ich grupa rośnie i konieczne jest wypracowanie spójnej polityki senioralnej, której w Polsce wcześniej nie było. 

25 czerwca wychodzimy na ulicę by pokazać wielki potencjał polskich seniorów trwoniony w drodze zaniedbań państwa w obszarach: rynku pracy (zgoda na uśmieciowienie = niższe emerytury), opieki zdrowotnej (zamienianej w system administrowania kolejkami), infrastruktury wsparcia społecznego (wiele milionów seniorów pozostaje w realnej izolacji społecznej, w większości polskich gmin nie ma dla nich żadnej oferty włączenia społecznego) i innych.

Na Paradzie jesteśmy radośni, ale nie naiwni. Chcemy odkłamać wizerunek osób starszych obarczany licznymi stereotypami oraz upomnieć się o konieczność systemowych reform. My mamy mało czasu. Apelujemy więc o rozpoczęcie wspólnej pracy nad stworzeniem rozwiązań, które polepszą społeczne funkcjonowanie seniorów dzisiejszych i przyniosą wyższy poziom życia seniorów przyszłych – ludzi, którzy dziś mają 30, 40, 50 lat…

Starzenie się to nasza WSPÓLNA SPRAWA. Starzejmy się pięknie, razem, międzypokoleniowo, również na Ogólnopolskiej Paradzie Seniorów, która odbędzie się w Warszawie już 25 czerwca 2016. Będzie nas 10 000 osób!

Czy nam się to podoba czy nie, STAROŚĆ PRZYSZŁOŚCIĄ NARODU!

Parada Seniorów i Piknik Pokoleń już 25 czerwca 2016. Start o 12.00  Placu Konstytucji.

Na Paradę Dojrzałych wspaniałych zaprasza Fundacja Zaczyn, DJ Wika. Wydarzenie wspiera: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Współorganizatorem jest Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez Barier.

O wyzwaniach polityki senioralnej przeczytasz w jedynym w Europie Środkowej piśmie eksperckim wydawanym w druku i w wersji elektronicznej przez Fundacją Zaczyn: www.polityka.zaczyn.org

Więcej o programie, postulatach i ambasadorach Parady Dojrzałych Wspaniałych, na:

www.facebook.com/ParadaSeniorowIPiknikPokolen

www.parada.zaczyn.org

Kontakt dla mediów: Tomasz Szypuła, tomasz.szypula@zaczyn.org, tel. 517 173 179

 

źródło: informacja prasowa

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.