Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Organizacje blokują swoje strony na znak protestu!

Prezydent Andrzej Duda jest jedyną osobą, która może powstrzymać wejście w życie przepisów ustawy „antyterrorystycznej”, która przewiduje m.in. blokowanie Internetu! W związku z tym szereg organizacji pozarządowych w dniu dzisiejszym (17 czerwca) od godz. 8.00 na 24 godziny blokuje swoje strony na znak protestu. Dodatkowo na https://mojepanstwo.pl/ustawaAT znajduje się „Apel do Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za pomocą którego każdy zaniepokojony obywatel może wyrazić swój sprzeciw.

 

W czwartek wieczorem ustawa została przyjęta przez Senat. Ostanie działanie, jakie obywatele mogą zrobić to apel do Prezydenta o niepodpisanie tej ustawy. Organizacje pozarządowe starają się, aby o #ustawaAT dowiedzieli się TERAZ odbiorcy ich działań – internauci, którzy w przeciwnym wypadku dowiedzą się o tej ustawie, gdy ich ulubiona strona zostanie zablokowana przez służby.

 

Ustawa „antyterrorystyczna” stwarza realną groźbę cenzury w Internecie. Według przepisów ustawy na stronę „mającą związek ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym”  będzie mogła zostać założona blokada. Co znaczy „związek” – nie wiadomo. Okaże się w praktyce. Niesie to za sobą nie tylko ryzyko cenzury, ale konkretnych problemów dla każdego podmiotu prowadzącego stronę internetową. Na rozwiązaniach przyjętych w ustawie „antyterrorystycznej” z pewnością się nie skończy. Rząd już pracuje nad stworzeniem Rejestru Stron Niedozwolonych, do którego trafią m.in. strony związane z hazardem.

 

Ogromny sprzeciw budzą również inne zawarte w ustawie „antyterrorystycznej” rozwiązania, m.in.:

  • możliwość prowadzenia bez zgody sądu kontroli operacyjnej (np. stosowanie podsłuchów) wobec cudzoziemców  i ich rozmówców,
  • ułatwienie dostępu służb do danych o obywatelach (poza zewnętrzną kontrolą nad działaniami służb),
  • konieczność rejestrowania kart pre-paid.

 

Akcja polega na dodaniu odpowiedniej linijki do kodu strony, aby spowodować jej czasową blokadę z ustalonym komunikatem. Organizatorami akcji jest Fundacja ePaństwo oraz Fundacja Panoptykon.

 

Strony, które zostały zablokowane:

https://mojepanstwo.pl

https://panoptykon.org/

http://ibs.org.pl/

http://www.zrodla.org/

http://wiedzatowladza.info

http://partiazieloni.pl/

http://watchdogportal.pl/

http://rowerowalodz.pl/

http://odjazdowybibliotekarz.pl/

http://masakrytyczna.org/

https://amnesty.org.pl/

http://fundacjafenomen.pl/

http://epf.org.pl/pl/

http://kodujdlapolski.pl/

https://niebezpiecznik.pl/ 

http://www.popupmusic.pl/

 

 

—-

Aby dołączyć do akcji należy w kodzie strony głównej (zazwyczaj index.php / index.html) po znaczniku ” <body> ” (i przed znacznikiem „</body>”) dodać następującą linijkę kodu:

<script type=”text/javascript” src=”//blackout.mojepanstwo.pl/blackout.js„></script>

 

Po całej akcji kod można usunąć poprzez wykasowanie tej konkretnej linijki z kodu strony.

Kod prowadzi do serwisu Fundacji ePaństwo, na którym znajdowaje się apel do Prezydenta o niepodpisywanie ustawy. Po zamknięciu benneru możliwe będzie normalne korzystanie z „blokowanej” strony.

Co ważne, dodawany do kodu strony skrypt wysyła do przeglądarki użytkownika ciasteczko, w którym zawarta jest zmienna tbalert o wartości 1. Ma to służyć temu, aby baner wyświetlił się użytkownikowi tylko raz dziennie.

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://mojepanstwo.pl/ustawaAT

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z biuro@epf.org.pl

 

ORGANIZATORZY AKCJI

Fundacja ePaństwo

Fundacja Panoptykon

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.