Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Możesz robić coś więcej niż przeglądanie zdjęć na Fejsie.

Możesz robić coś więcej niż przeglądanie zdjęć na Fejsie. Zobacz, jakie ciekawe inicjatywy powstają w polskim Internecie!

VI edycja konkursu „Odkryj e-wolontariat” organizowana przez Fundację Dobra Sieć i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności rozstrzygnięta! Spośród 52 nadesłanych zgłoszeń, wybrano 4 najlepsze pomysły na nowe projekty e-wolontariackie w Sieci – projekty, które otrzymają 5 tys. złotych na realizację.

Projekty e-wolontariackie odpowiadają na konkretne społeczne potrzeby. W konkursie „Odkryj e-wolontariat” poszukujemy odpowiedzi innowacyjnych, które wykorzystują potencjał Internetu do zmieniania świata na lepsze. – mówi Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć.


Nie tylko płatne korepetycje

Projekt Włącz myślenie, wyłącz płacenie Fundacji Centrum Edukacji Mobilnej pokaże, jak wykorzystać zasoby sieci i media społecznościowe do uzupełnienia i poszerzenia wiedzy oraz rozwoju pasji. Większość uczniów korzysta z finansowanych przez rodziców korepetycji, nie zdając sobie sprawy, że sami mogą współdziałać i rozwiązywać problemy. Młodzieżowi e-wolontariusze będą dzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą przedmiotową, przygotowując webinaria, tutoriale video i tekstowe, poświęcone zgłaszanym trudnościom edukacyjnym. Będą omawiać również dostępne narzędzia internetowe.


Specjalistyczna pomoc w zasięgu ręki

Poradnia internetowa dla młodych ofiar przemocy seksualnej to pomysł oparty na doświadczeniach działalności prowadzonej przez Towarzystwo Rozwoju Rodziny. Najważniejszą cechą poradni będzie jej dostępność, kluczowa dla ofiar przemocy seksualnej. Chęć skorzystania z pomocy często zależy od chwili i jeśli w zasięgu takiej osoby nie ma miejsca, gdzie mogłaby z porady skorzystać – rezygnuje z dalszych poszukiwań. Działalność poradni będzie miała charakter interwencyjny.


Pionierska baza wiedzy

Z inicjatywy grypy GuideSign powstanie Deafpedia – internetowa baza wiedzy o świecie głuchych – od ważnych dla świata głuchych definicji po wydarzenia oraz opis sylwetek osób. Baza, która zostanie stworzona w ramach projektu, będzie unikalna w skali Polski, a także prawdopodobnie w skali Świata. Będzie uniwersalnym źródłem wiedzy, niezależnie od wieku i profesji. Wszystkie ważne informacje w jednym miejscu, uzupełniane i redagowane przez e-wolontariuszy.


Przez Podhale z przewodnikiem

Przewodnik Nowotarski to, jak mówią pomysłodawcy z Fundacji „Da Się”, skromny pomysł, który może pomóc w zaradzeniu potężnym problemom. Zakłada wykorzystanie mediów internetowych do reintegracji lokalnej społeczności, również w świecie realnym, poprzez ułatwienie przepływu informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach, a także dostarczenie wiarygodnych i praktycznych informacji. E-wolontariuszami tworzącymi Przewodnik będą uczniowie oraz nauczyciele gimnazjów z terenu powiatu nowotarskiego.

Kapituła Konkursu postanowiła również przyznać wyróżnienie Stowarzyszeniu Projekt:Polska, organizatorowi projektu HejtStop w twoim mieście za ciekawy sposób łączenia działalności e-wolontariackiej z tradycyjnym wolontariatem.

Zapraszamy do śledzenia aktualności dotyczących projektów na www.e-wolontariat.pl.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.