Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Tworzą Internet – Michał Bielicki

W ramach naszego cyklu Tworzą Internet chcielibyśmy przedstawić Wam dzisiaj Michała Bielickiego – człowieka, który nie tylko działa w Internecie, ale i zaraża swoją pasją inne organizacje – koordynatora TechKlubów i Mobilnych Doradców w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Infromacyjnego, ale i wielkiego fana i znawcę piłki nożnej:)

 

Moja organizacja zajmuje się:
Na co dzień pracuję w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w ramach której działam w programie Nowe Technologie Lokalnie. To program adresowany do organizacji non-profit, fundacji, stowarzyszeń i lokalnych grup – głównie z małych miejscowości i wsi. Staramy się uświadamiać organizacje i podwyższać ich poziom wiedzy w zakresie technologii. Dajemy im do dyspozycji szereg sposobów na pozyskiwanie takiej wiedzy – m.in. portal technologiczny, sieć Mobilnych Doradców (bezpłatnych doradców IT), spotkania TechKlubów, granty. Ja osobiście aktualnie odpowiadam za Sieć TechKlubów, którą rozszerzyliśmy do 16 miast Polski i Mobilnych Doradców. Podczas pierwszych 5 spotkań TechKlubów udział wzięło ponad 1500 przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnego biznesu, czy świata nauki, a Mobilni Doradcy pomogli już przeszło 750 NGOsom. Potencjał i chęć pogłębiania wiedzy zatem jest!

 

Ulubiony projekt internetowy, który prowadziłem:
Myślę, że najbardziej angażujący internetowy projekt, w którym biorę udział to portal Technologie.ngo.pl. Powstał on jako nowa zakładka największego portalu dla organizacji pozarządowych (Ngo.pl). To spore wyzwanie spełnić oczekiwania tak różnych pod względem merytorycznym odbiorców. Bardzo miło jest zaglądać w statystyki i widzieć jak duży wzrost zanotowaliśmy w trakcie 1,5 roku od jego odpalenia!  

 

Największe problemy w robieniu internetów non profit sprawia mi:
Myślę, że największym problemem, dla mnie jako osoby która pracuje bardzo źródłowo, z organizacjami, które do świata internetów dopiero wchodzą, jest przełamanie pierwszej bariery. Niełatwo jest przekonać organizację z małego miasteczka lub wsi, że dużo prościej będzie jej kontaktować się z odbiorcami swoich działań za pomocą internetu, niż ulotkami, ogłoszeniami w Urzędzie Miasta, czy pocztą pantoflową. W takim środowisku organizacje, które działają już często od kilkudziesięciu lat mają już swoją rutynę, i często dopóki np. nie pojawią się w ich szeregach osoby młode lub nie trafią na bardzo zdeterminowanych do przełamania takiego oporu osób jak my, nie widzą po prostu potrzeby zmiany. A jest ona niezbędna!  

 

Miejsce w sieci, którym organizacje non profit powinny się według mnie interesować:
Zdecydowanie portal Technologie.ngo.pl. Staramy się bardzo różnicować treści, aby coś ciekawego mogły znaleźć zarówno osoby, które zaczynają przygodę z internetami, jak również ci którzy szukają dużo ambitniejszych treści. Poza tym bardzo polecam ‘twitterowy’ profil najlepiej ubranego człowieka polskich technologii: Bartosza Sokolińskiego (@Borty)!  

 

Inspiruję się:
Najbardziej inspirują mnie ludzie, z którymi pracuję i zaskakujące case’y na które trafiam w codziennej pracy. Inspiruję się również podczas lokalnych wydarzeń technologicznych dla NGOsów.  

 

Wiedzy szukam na stronie:
Trochę się powtórzę, ale głównie do porannej kawy odpalam sobie portal Technologie.ngo.pl.  Ale stron na tematy technologiczne jest tyle, że ciężko by je wymienić. Zwłaszcza jeżeli człowiek tak jak ja odświeża 100 stron na minutę i ma otwarte na okrągło 30 okienek w przeglądarce.

 

Aplikacja lub program, która najbardziej pomaga mi w pracy:
Aplikacji na smartfonie mam naprawdę dużo. Codziennie jakaś nowa się na nim pojawia. Ale gdybym miał wybrać jedną, to zdecydowanie ASANA – program do zarządzania projektami. Gdyby nie ona to z Patrykiem i Dawidem byśmy się kompletnie pogubiła w ilości zadań, nad którymi musimy codziennie czuwać.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.