Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Jak zorganizować przy szkole akcję charytatywną? Dowiecie się z Youtuba!

W coraz większej ilości gimnazjów i liceów działają szkolne kluby wolontariatu. Uczniowie pomagają w nauce młodszym kolegom i koleżankom, organizują zbiórki żywności, odwiedzają podopiecznych domów pomocy społecznej. Często włączają się w większe, ogólnopolskie akcje, takie jak WOŚP, Szlachetna Paczka czy Maraton Pisania Listów Amnesty International. Niektóre akcje robią duże wrażenie. Przykładowo: uczniowie, nauczyciele i rodzice z Gimnazjum nr 19 w Katowicach zorganizowali siatkarski mecz charytatywny, na który zaprosili Andrea Anastasiego. Ówczesny trener reprezentacji Polski poprowadził drużynę uczennic przeciwko nauczycielom. Sala wypełniła się do ostatniego miejsca, a o meczu było głośno w regionalnych mediach.

Z myślą o gimnazjalistach i licealistach, którzy chcieliby tak działać, przygotowaliśmy w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Katowicach w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mocni Razem” multimedialne tutoriale. Multimedialne tutoriale, czyli krótkie filmiki instruktażowe pokazujące, jak „od a do z” zorganizować koncert charytatywny, zbiórkę czy happening. Jako formę wybraliśmy rysunek strumieniowy – sami możecie ocenić, czy to  był dobry wybór. I zachęcamy do dzielenia się ze szkołami!

 

Wprowadzenie: życie jako projekt

 

Koncert charytatywny

 

Zbiórka

 

Happening

 

Dyskoteka charytatywna

 

 

 

Multimedialne tutoriale powstały w ramach projektu „Centrum Wolontariatu Szkolnego” prowadzonego wspólnie przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mocni Razem” oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi w Unii Europejskiej.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.