Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Pokonaj smog i wygraj 100 tys. zł

Do 30 października trwają zapisy na Smogathon – wydarzenie, którego celem jest znalezienie technologicznego rozwiązania problemu smogu. Na autorów najciekawszego projektu czeka nagroda w wysokości 100 tys. złotych.

Zgłoszenie do udziału w Smogathonie jest bezpłatne – wystarczy odwiedzić stronę internetową wydarzenia, www.smogathon.com. Organizatorzy nie stawiają chętnym do uczestnictwa żadnych ograniczeń: swój antysmogowy projekt mogą zgłaszać naukowcy, studenci, inżynierowie i przedsiębiorcy. Nie ma też znaczenia, w jakiej fazie rozwoju jest projekt. Musi tylko w jakiś sposób bazować na technologii. – Może to być nowe źródło energii, osobisty czujnik smogu, domowy oczyszczacz powietrza, aplikacja edukacyjna, drony badające zanieczyszczenie… Tutaj nie ma limitów! – mówi Maciej Ryś, pomysłodawca imprezy.

Maksymalnie 25 zespołów z najciekawszymi pomysłami zostanie zaproszonych na Smogathon Bootcamp, który odbędzie się 26-27 listopada w Krakowie. Tam przez 24 godziny będą rywalizować o nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł. – Co istotne, jest to nagroda w gotówce, bez przejmowania żadnych udziałów w projekcie. Startupowcy dobrze wiedzą, że nie jest to regułą w wielu konkursach tego typu – zaznacza Ryś.

Wsparcie uczestnikom zapewni zespół uznanych mentorów, również zagranicznych. Wśród nich znaleźli się m.in. Piotr Wilam, jeden z pionierów internetu w Polsce, Andrzej Targosz, inwestor i jeden z pomysłodawców konferencji startupowej Bitspiration, Wojciech Burkot, inwestor i szef IT w Allegro oraz Sergio Martinez Gonzalez z firmy Cisco.

Zwycięzca Smogathonu zostanie wyłoniony w trakcie Gali Finałowej imprezy, jaka odbędzie się 28 listopada w krakowskim kinie Kijów.Centrum.

Antysmogowa impreza nieprzypadkowo organizowana jest w Krakowie. Stolica Małopolski znajduje się w pierwszej trójce miast Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Komisja Europejska alarmuje, że na 50 takich aglomeracji aż 33 znajduje się w Polsce. Wedle różnych szacunków, schorzenia wywołane zanieczyszczeniem powietrza przyczyniają się przedwczesnych zgonów od 40 tys. do nawet 47,3 tys. Polaków rocznie (dane HEAL Polska i Europejskiej Agencji Środowiska). Dla porównania, liczba ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych w całym kraju wyniosła w 2015 r. ok. 3 tys. Najnowszy raport WHO również nie pozostawia na Polsce suchej nitki: w samej Warszawie wydatki na leczenie pracowników chorujących z powodu zanieczyszczonego powietrza i ich nieobecność w pracy pochłaniają rocznie od 6 do 18 mld zł rocznie.

Dotychczas do udziału w Smogathonie zgłosili się uczestnicy m.in. z Danii, Włoch i Polski.
Zanieczyszczenia powietrza zabijają ludzi na całym świecie, a rozwiązania technologiczne mają globalny potencjał – mówi Ryś. Klip promujący imprezę (w rolach głównych m.in. Bartłomiej Gola, Michał Sadowski, Paweł Tkaczyk) obejrzało 36 tys. osób: http://bit.ly/2ealomN.

Tegoroczny Smogathon to druga edycja wydarzenia. Jeden z zespołów uczestniczących w imprezie w ubiegłym roku właśnie wprowadził na rynek prototyp nowoczesnych mierników czystości powietrza, a ich firma Airly jest wyceniania na niemal 5 mln zł.

Partnerami tegorocznego Smogathonu są: Komisja Europejska, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, Alior Bank, Codewise, Electrolux, Krakowski Park Technologiczny.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.