Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Organizacjo, pomóż wolontariuszom odkrywać ich mocne strony z Modelem LEVER – nowym, bezpłatnym narzędziem do badania kompetencji!

Czy wiesz, że wolontariusze podczas współpracy z twoją organizacją uczą się wielu przydatnych rzeczy? Komunikatywność, praca zespołowa, organizacja czasu – to przykłady kompetencji miękkich, które są najczęściej rozwijane w trakcie wolontariatu. Są one bardzo przydatne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wejdź na stronę http://certyfikatLEVER.pl i dowiedz się, w jaki sposób Model LEVER pomaga wolontariuszom rozwijać i potwierdzać kompetencje!

Polskie organizacje pozarządowe stale zmagają się z problemem braku wystarczającej liczby wolontariuszy do pomocy. Wynika to z jednej strony z tego, że stosunkowo niewielka część polskiego społeczeństwa angażuje się w wolontariat, a z drugiej – z tego, że nie wszystkie organizacje wiedzą, w jaki sposób przygotować atrakcyjną ofertę dla wolontariuszy i przekazywać wolontariuszom zdania, które są dobrze dopasowane do ich zainteresowań i umiejętności. Brak takiego dopasowania sprawia, że motywacja wolontariuszy do działania po pewnym czasie gwałtownie spada.

Jednym ze sposobów na motywowanie wolontariuszy i zawiązywanie z nimi długotrwałej relacji jest podkreślanie, czego wolontariusz uczy się w trakcie wykonywania zadań wolontariackich – mówi Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć. – Dzięki temu wolontariusz wie, że doświadczenie, które zdobył w trakcie wolontariatu, może być bardzo cenne w innych sferach życia, m.in. w życiu zawodowym. Potwierdzają to badania, które pokazują, że dla pracodawców coraz większe znaczenie mają kompetencje miękkie, a te mogą być rozwijane m.in. w trakcie wolontariatu. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które wchodzą na rynek pracy lub już funkcjonują w jego realiach i chcą się czuć pewniej, znając swoje mocne strony i będąc świadomymi tego, że uczą się przez całe życie.

Czym jest Model LEVER?

Model LEVER jest narzędziem do badania kompetencji miękkich nabywanych w edukacji poza-formalnej i nieformalnej – m.in. podczas wolontariatu. Powstał, aby wspierać wolontariuszy w odkrywaniu ich mocnych stron i dokumentowaniu doświadczenia, które może być przydatne na rynku pracy i w innych sferach życia. Dla organizacji Model LEVER jest narzędziem, które pomaga w bardziej profesjonalnym organizowaniu programu wolontariackiego i przez to – „przyciągać” i zatrzymywać przy organizacji większą liczbę wolontariuszy.

Okazało się, że wolontariusze mają zaniżoną samoocenę i postrzegają wolontariat jako coś, czym nie należy się chwalić. Tym bardziej cieszyła mnie możliwość docenienia ich pracy! – przyznaje Honorata, Asesorka Modelu LEVER. Bartosz, Asesor Modelu LEVER dodaje: Ocena dotychczasowych doświadczeń z szerszej perspektywy czasowej pozytywnie wpływa na motywację wolontariuszy  do dalszego rozwoju.

W Polsce Model LEVER dostępny jest w dwóch formach:

  • LEVER BASIC – narzędzia on-line, za pośrednictwem którego wolontariusze dokonują samodzielnej oceny kompetencji miękkich.
  • MIĘDZYNARODOWEGO CERTYFIKAT LEVER, o który wolontariusze mogą ubiegać się po skorzystaniu z LEVER BASIC.

Dlaczego warto?

Dzięki wykorzystaniu Modelu LEVER twoja organizacja:

  • Stanie się bardziej popularna wśród wolontariuszy jako organizacja potrafiąca przygotować interesującą ofertę wolontariatu, uwzględniającą rozwój kompetencji wolontariuszy.
  • Będzie mogła obserwować z bliska proces nabywania kompetencji przez wolontariuszy, z którymi współpracuje.
  • Wesprze wolontariuszy we wchodzeniu na rynek pracy, wzmacniając ich poczucie własnej wartości i świadomość posiadanych kompetencji.
  • Zyska dostęp do wiedzy z zakresu badania kompetencji miękkich.

Wejdź na stronę http://certyfikatlever.pl/oferta/dla-organizacji/ i dowiedz się, jak twoja organizacja może zacząć korzystać z Modelu LEVER!

***

Model LEVER jest narzędziem do badania kompetencji miękkich nabywanych w edukacji poza-formalnej i nieformalnej (m.in. podczas wolontariatu).

Został stworzony w ramach projektu „LEVER – Modelling informal learning and transversal competences in the voluntary service experience to increase employment and mobility of citizens”, wdrażanym w latach 2014-2016 przez Fondazione Politecnico di Milano (Włochy) we współpracy z partnerami:

  • A.Vo.P.S. – Volunteering Service Centre Sondrio Province (Włochy),
  • Confindustria di Sondrio e Lecco (Włochy), SNS – Scuola Nazionale Servizi (Włochy),
  • VPL – Foundation European Centre Valuation Prior Learning (Holandia),
  • VIA University College (Dania),
  • HOMINEM Challenge SL (Hiszpania)
  • oraz Fundacją Dobra Sieć (Polska).

W latach 2015-2016 został przetestowany w Polsce na grupie 24 Tutorów i Asesorów Modelu LEVER oraz na grupie 24 wolontariuszy, którzy przeszli proces certyfikacji.

Obecnie Model jest rozwijany i upowszechniany w całej Europie w latach 2017-2019 w ramach projektu „LEVER UP. Valuing informal learning and transversal competences experienced in the voluntary service to increase employability, social responsibility and mobility”, koordynowanego przez Fondazione Politecnico di Milano (Włochy).

Centrum Walidacji uprawnionym do wydawania certyfikatów LEVER w Polsce jest Fundacja Dobra Sieć.

Kontakt:

Fundacja Dobra Sieć

m.kacprowicz@certyfikatlever.pl

http://certyfikatLEVER.pl

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.