Najwyższy czas na 1%!
Do końca kwetnia, każdy z nas pownien złożyć swoją deklarację o wysokości uzyskanych dochodów, zwaną popularnie PITem, jednak już teraz, większość pracodawców przesłało swoim pracownikom odpowiedni formularz za poprzedni rok podatkowy. Oznacza to, że na dobre zaczął się gorący okres w życiu wszystkich Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), kiedy to każdy z nas może przekazać na ich rzecz 1% swojego podatku. Może brzmi to niewinnie, lecz tylko w 2016 roku OPP uzyskały z 1% aż 660 milionów złotych!
Oczywiście 1% podatku nie przynosiłby organizacjom pozarządowym tak dużych zysków, gdyby nie kampanie społeczne, jakie OPP co roku przeprowadzają pomiędzy styczniem a kwietniem.
Strategia Stowarzyszeń i Fundacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku jest w tym wypadku bardzo różnorodna. Jedne z nich stawiają na kontrowersyjny, mocny przekaz, który na długo zapada w pamięci opinii publicznej, inne decydują się na proste, uniwersalne komunikaty, które mogą być wykorzystywane przez kilka lat z rzędu. Ciężko ocenić które z nich są najbardziej skuteczne, jednak z pewnością o jednych mówi się o wiele częściej niż o innych.
Jedną z organizacji, która już od kilku lat doskonale radzi sobie z promocją możliwości przekazania 1% podatku, jest Fundacja Rak’n’Roll, będąca – w opinii wielu specjalistów – doskonałym przykładem tego, jak, przy pomocy odrobiny chęci i kreatywności, świetnie poradzić sobie z trudnym społecznie tematem.
Chyba najbardziej znaną kampanią Fundacji Rak’n’Roll jest ta zachęcająca do przekazania 1% podatku w 2012 roku, zatytułowana „Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi”. Dzięki akcji o fundacji zrobiło się głośno w całej Polsce, a w ramach 1% podatku udało się zebrać aż 248 000 złotych na walkę z rakiem.
Fundacja Rak’n’Roll zaskoczyła również w tym roku, tworząc kampanię „Nie ma Rak’n’Rolla bez procentów”, w ramach której, w tegoroczne walentynki, opublikowany został spot pod tytułem „Nie ma miłości bez procentów”, opowiadający historię miłości Gosi i Dawida oraz tego, jaki wpływ miały na nią procenty – oczywiście te przekazane w ramach 1% podatku.
W ramach kampanii Fundacja Rak’n’Roll stworzyła również unikalne, bezalkoholowe, piwo rzemieślnicze o nazwie „KRS 0000 338 803”. Trzeba przyznać, że to odważny i nietuzinkowy krok ze strony organizacji. Czas pokaże, czy trafiony, jednak już teraz mocno trzymam kciuki za jego powodzenie – po pierwsze ze względu na ważną robotę, jaką wykonuje fundacja, ale również ze względu na ogromny podziw dla odwagi i kreatywności, jaką wykazały się osoby odpowiedzialne za tegoroczną kampanie.
Choć każda z działających w Polsce Organizacje Pożytku Publicznego teoretycznie ma prawo do bezpłatnego wyemitowania swojej kampaniiw mediach publicznych, koszty przygotowania odpowiedniego spotu często przerastają możliwości finansowe organizacji. Między innymi z tego powodu część organizacji decyduje się na używanie przygotowanego klipu przez kilka lat z rzędu.
Jedną z organizacji która zdecydowała się wykorzystać nagrany klika lat temu materiał również w tym roku, jest Fundacja Onkologiczna Alivia. Organizacja zdecydowała, że również podczas tegorocznej kampanii związanej z 1% podatku wykorzysta głośny spot przygotowany w 2016 roku we współpracy z doskonale chyba wszystkim znanym studiem Platige Image.
Podobną strategie podczas tegorocznej akcji związanej z 1% podatku podjęła Fundacja Dr Clown wykorzystując ubiegłoroczny spot z Barbarą Kurdej-Szatan i Jarosławem Boberkiem. Zwrócenie się o pomoc do celebrytów i influencerów jest często dobrą metodą na przyciągnięcie uwagi na przygotowaną przez organizacje kampanię społeczną, zwłaszcza, że w wielu przypadkach można liczyć na otwarte serca gwiazd, które chętnie w słusznej sprawie udzielają swojego wizerunku nieodpłatnie.
Wśród uprawnionych do otrzymania 1% organizacji Pozarządowych są też takie, które stawiają na jak najprostrzy, krótki i zrozumiały dla każdego odbiorcy przekaz. Jedną z takich organizacji jest niewątpliwie DKMS. Fundacja w przygotowanej przez siebie kampanii stawia na doskonale znane już hasło, które chyba na stałe wpisało się w jej działalność – „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!”. DKMS w swoim spocie zwraca uwagę na to, jak ważna jest rejestracja nowych dawców szpiku, wykorzystując przykład Adasia – chłopca, który żyje dzięki temu, że ktoś postanowił zostać dawcą.
Wartą rozważenia strategią, jest również ta, na którą zdecydowała się Amnesty International. Organizacja, do wszystkich zarejestrowanych w swojej bazie osób, wysłała specjalną wiadomość SMS, za pomocą której informuje o możliwości przekazania 1% podatku. Dzięki temu rozwiązaniu AI trafia ze swoim komunikatem bezpośrednio do potencjalnego darczyńcy, tym samym zwacając jego uwagę nie tylko na to, że może przekazać 1% swojego podatku właśnie tej organizacji, ale również przypominając mu w ogóle o takiej możliwości.
Dobra kampania społeczna to niewątpliwie duży atut, jednak bez odpowiedniego przygotowania całej strategii organizacji, nawet najlepszy spot czy plakat nie osiągnie porządanego sukcesu. Jako organizacja, bez dwóch zdań musicie dbać zarówno o swój wizerunek, jak i o to, w jaki sposób komunikujecie się ze społeczeństwem, przez cały rok. Jeśli nie zbudujecie zaufania społecznego do swojej organizacji, nawet najlepsza, najdroższa kampania, w której wystąpią największe gwiazdy nie przekona ludzi do oddania Wam 1% swojego podatku. Pamiętajcie również, że kampania powinna być transparenta, a jej koszty proporcjonalne. Nikt nie zaufa Wam po raz kolejny, jeśli dowie się, że połowa zebranych pieniędzy została przeznaczona na przygotowania całego przedsięwziecia. Gdy Wasza kampania dobiegnie końca, koniecznie pamiętajcie o jej podsumowaniu. Sprawdźcie co zadziałało, a z czego warto zrezygnować – dzięki temu lepiej przygotujecie się do kolejnej kampanii, która czeka Was już za rok. Powodzenia!