Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Kraków dla Wszystkich – z myślą o specjalnych potrzebach

Ruszył nowy profil na Facebooku Kraków dla wszystkich. To miejsce agregujące informacje na temat oferty kulturalnej miasta, przygotowanej z myślą o osobach mających specjalne potrzeby. Codziennie aktualizowane treści przedstawiają wartościowe wydarzenia i inicjatywy, które są programowe zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego oraz ogólnej, szerokiej dostępności. Wydawcą serwisu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Bardzo często się zdarza, że osoby z niepełnosprawnościami nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych. Niepełnosprawni, tak samo jak osoby pełnosprawne, mają potrzebę rozrywki, chcą korzystać ze wszystkich możliwości obcowania z kulturą.

Kraków jest kolebką i stolicą polskiej kultury. To powód do dumy, ale i źródło poczucia odpowiedzialności za wdrażane rozwiązania – deklaruje Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Ważne jest, by w programach wydarzeń kulturalnych brać pod uwagę dostępność dla osób i grup, które dotąd mogły czuć się z różnych względów wykluczane. Przed nami kolejne wyzwania, takie jak programowanie wydarzeń pod kątem osób o specjalnych potrzebach. Włączajmy kulturą i w kulturę – to nie tylko trend, ale wręcz obowiązek nowoczesnego miasta – zapowiada.

Kraków oferuje wiele możliwości, które często jednak pozostają niewykorzystane. Naszym zdaniem może to wynikać z braku informacji o wydarzeniach dedykowanych czy też po prostu dostępnych dla osób o specjalnych potrzebach – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. I dodaje: Za pośrednictwem profilu społecznościowego na Facebooku 

Kraków dla Wszystkich chcemy pokazać, jak zmienia się dostęp do kultury osób o specjalnych potrzebach w Krakowie, jak wygląda ich uczestnictwo w życiu kulturalno-artystycznym w naszym mieście, jakie nowe trendy pojawiają się w instytucjach kultury, dotyczące udostępniania zbiorów oraz jakie są świadectwa ich aktywnej twórczości. Zapraszam wszystkich do polubienia tego profilu.

W sposób rzetelny i bezstronny Kraków dla Wszystkich zbiera w jednym miejscu całe spektrum wydarzeń kulturalnych w stolicy Małopolski, uwzględniających wymogi niezbędne do spełnienia dla osób niepełnosprawnych. W Krakowie organizowane są różnego typu wydarzenia: od warsztatów plastycznych, poprzez spektakle teatralne, pokazy filmowe, oprowadzania po wystawach, po koncerty i dedykowane festiwale – i warto, by taka informacja dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Chcemy, by Kraków dla Wszystkich stał się takim miniprzewodnikiem po kulturze w Krakowie dla osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i przyjaciół. Kto wie, być może także uda nam się zaktywizować instytucje kulturalne, by takich wydarzeń było coraz więcej, bo jest po prostu na nie zapotrzebowanie – zapowiada Barbara Zając z Działu Wydawniczego KBF, pracująca nad realizacją przedsięwzięcia.

Warto się przekonać, że Kraków jest przyjazny osobom niepełnosprawnym, a kultura jest naprawdę dla wszystkich!

Autor: Michał Zalewski – Krakowskie Biuro Festiwalowe

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.