Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Zostaliśmy zaproszeni przez Rzecznika Praw Obywatelskich do udziału w obradach okrągłego stołu i pracy grup roboczych w sprawie zwalczania mowy nienawiści w Internecie. W poniedziałek 25.01.2016 odbyło się kolejne spotkanie poświęcone temu tematowi. Oprócz naszych przedstawicieli gościli na nim także przedstawiciele władz, innych organizacji pozarządowych (wiele z nich od lat aktywnie działa także na Przystanku Woodstock), mediów i twórców internetowych.

Wiele uwagi poza możliwościami prawnymi, poświęcono możliwym działaniom edukacyjnym, które mogłyby podnieść świadomość osób posługujących się mową nienawiści. Wielu gości podkreślało bowiem, że osoby „hejtujące” często nie zdają sobie sprawy, że robią coś złego, bardzo często ślepo naśladują innych Internautów. Ważna jest więc  edukacja i pokazanie, że działania „hejterskie” są niewłaściwie i w każdym momencie można je porzucić.

 

1

 

Drugą grupą, którą powinno się edukować są świadkowie i same ofiary hejtu, które często nie wiedzą, jak sobie z problemem poradzić.  Z jednej strony możemy korzystać z istniejących już możliwości prawnych a z drugiej większość portali daje możliwość zgłaszania komentarzy zawierających nieodpowiednie treści. Kampania Hejtsop przygotowała proste tutoriale pokazujące, w jaki sposób treści te można zgłaszać. 

 


Należy więc na ten temat, jak najwięcej rozmawiać i uzmysławiać, że hejt nigdy nie jest rozwiązaniem, a człowiek, jak zauważył Artur Kurasiński, wchodząc w przestrzeń Internetu, nie przestaje być obywatelem, wciąż ma swoje prawa i obowiązki.

 

W czasie spotkania podniesiony został także problem, że mowa nienawiści jest szerokim zagadnieniem. Czy internetowy hejt jest jednym z jej przejawów czy może jest odrębnym zjawiskiem? Czy internetowa nienawiść wymierzona w stronę osób znanych ma inne podłoże niż nienawistne komentarze wymierzone w stronę „zwykłych”  osób, bardzo często ludzi młodych?

Mowę nienawiści (ang. hate speech) dostępne materiały definiują jako:

  • jeden z przejawów bardziej złożonych zjawisk takich jak nietolerancja, dyskryminacja, rasizm czy ksenofobia;
  • jedno z przestępstw z nienawiści (ang. hate crimes) lub wstęp do nich, ich zapowiedź;
  • nawoływanie do nienawiści, groźby czy obelgi o motywacji rasistowskiej czy ksenofobicznej, język nienawiści, dyskurs dyskryminacyjny; czasem mowę nienawiści sytuuje się bliżej stereotypów i uprzedzeń, a czasem bliżej działań, w których wyraźny jest akt nawoływania do nienawiści, istotne są intencje sprawcy;

 

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Zachęcamy do przyjrzenia się też działaniom organizacji pozarządowych, które zajmują się między innymi tematami hejtu i mowy nienawiści:

Hejtstop
Fundacja Batorego
Amnesty International Polska
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO)

 

Dużo badań i raportów znajdziecie też na stronie www.mowanienawisci.info

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.