BiblioHakaton w Łodzi – zgłoś swój udział
BiblioHakaton to wydarzenie współorganizowane przez Fundację ePaństwo, Koduj dla Polski, ogólnopolską sieć bibliotekarzy Labib oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Właśnie dzięki wygranej w Giełdzie Pomysłów Labibu, grupa pomysłodawców oraz przedstawicieli świata IT, będzie mogła pracować nad innowacyjnymi i potrzebnymi dla bibliotek rozwiązaniami technologicznymi. BiblioHakaton towarzyszy ogólnopolskiemu kongresowi bibliotek “Biblioteka to ja!” organizowanemu w tym roku w Łodzi i odbędzie się 17 listopada w godz. 10:00 – 19:00.
Jakich pomysłów szukamy? Kogo zapraszamy na BiblioHakaton
Czekamy na zgłoszenia osób związanych ze światem bibliotekarskim, a także na programistów, projektantów, grafików i pasjonatów technologii. Całkiem nowe sposoby porządkowania i wyszukiwania zbiorów, usługi o jakim nie śniło się naszym rodzicom, personalizacje, big data, mapy, ułatwianie aktywności obywatelskiej mieszkańcom – pomysłów na hackowanie bibliotek jest wiele. W formularzu rekrutacyjnym wystarczy opisać potrzebę lub wyzwanie pojawiające się przed bibliotekami, a także pomysł na narzędzie technologiczne (strona internetowa, program, aplikacja), które pomoże rozwiązać dany problem. Wybierzemy maksymalnie pięć pomysłów – weźmiemy pod uwagę takie kryteria jak precyzja opisu, możliwość wdrożenia, skalowania i innowacyjność.
Szczególne zaproszenie kierujemy również do osób związanych ze światem IT – projektantów, programistów, grafików – z Łodzi i okolic. Mamy nadzieję, że BiblioHakaton będzie początkiem regularnych spotkań brygady Koduj dla Polski w tym mieście.
Dzięki udziałowi w BiblioHakatonie na kongresie będzie można przyjrzeć się procesowi powstawania oprogramowania i rozwiązań technologicznych, poznać inspirujących ludzi, którzy również czekają na to, żeby dowiedzieć się fascynujących rzeczy o bibliotekach i bibliotekarzach.
Jak wygląda hakaton?
Uczestnicy dobiorą się w kilka (4-5) zespołów. Pierwszego dnia kongresu (17 listopada) każdy z nich będzie pracował przez 8 godzin, projektując i tworząc konkretne narzędzie IT mające służyć bibliotekom. Uczestnicy BiblioHakatonu będą mogli również porozmawiać z uczestnikami kongresu i skonsultować z nimi swoje pomysły. Wszystkie pomysły zostaną zaprezentowane na forum drugiego dnia kongresu (18 listopada). Mamy nadzieję, że nawet, jeśli nie uda się dokończyć wszystkich projektów podczas hakatonu, praca nad nimi będzie trwała na spotkaniach lokalnych brygad Koduj dla Polski.
ZGŁOŚ SIĘ!
Wersja formularza dla pomysłodawców. (czekamy do 6 listopada)
Wersja formularza dla osób związanych z IT. (czekamy do wyczerpania miejsc)
Organizatorzy:
Organizatorami BiblioHakatonu są: sieć Labib (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) oraz Koduj dla Polski (Fundacja ePaństwo)
Ogólnopolski kongres bibliotek „Biblioteka to ja!” oraz BiblioHakaton realizowane są w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.