Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Zaprojektuj swoją grafikę – omówienie narzędzia Canva cz. 1

Wyobraź sobie taką sytuację: organizujesz sztab w swojej miejscowości. Wszystko idzie świetnie, wolontariusze się zgłaszają, sponsorzy chętnie pomagają, tak poza tym dużo się będzie działo: wystawy, koncerty, spotkania, kabarety i wiele innych pozostaje tylko jedno małe „ale”. Komunikat o tych wszystkich wydarzeniach trzeba przekazać osobom które mają w tym wziąć udział. Przydałaby się do tego jakaś ciekawa forma graficzna która zachęci, poinformuje, a jednocześnie będzie wyważona i stonowana. Pierwsze co przychodzi na myśl to „potrzeba nam grafika!”, ale nie zawsze taka osoba jest pod ręką. Z pomocą przychodzi narzędzie które nazywa się Canva. Jest to aplikacja internetowa która pozwoli Ci w łatwy sposób zaprojektować grafikę, nanieść napis na zdjęcie czy zrobić prezentację. I co najważniejsze – jest w języku polskim. Możliwości są naprawdę ogromne. W tym wpisie przybliżę Ci w jaki sposób zacząć, jak posługiwać się tym narzędziem od technicznej strony oraz co nam oferuje.

Zacznijmy od początku.

Wchodzisz na stronę www.canva.com. W całości działasz za pomocą przeglądarki co pozwala na dostęp do naszych grafik z każdego komputera. Należy jednak pamiętać, że narzędzie nie jest jeszcze przystosowane do urządzeń mobilnych, więc projektowanie zostaje nam tylko na komputerach. Jak to zwykle bywa, żeby zacząć korzystać musisz się najpierw zalogować. Robisz to w klasyczny sposób podając swojego maila i hasło lub łączymy to z kontem Google lub kontem na Facebooku. Dlaczego trzeba zakładać konto? Dzięki temu wszystkie Twoje projekty są zapisywane i gotowe do kolejnych edycji. Po utworzeniu własnego szablonu, możesz w łatwy sposób do niego powrócić i zmienić np. napis, dzięki czemu zachowujemy ten sam rozmiar i schemat. Jeżeli jesteś już zalogowany, to zaczynamy.

Niestety nie jest tak różowo. Canva ma wersję podstawową i wersję pro która jest już płatna, ale nie martw się wersja bezpłatna potrafi naprawdę dużo i nie ma konieczności ponoszenia opłat. Dobra informacja jest taka, że program oferuje nam 30-dniowy okres próbny. Czy warto? Wydaję mi się, że tak głównie ze względu do znacznie obszerniejszą bibliotekę zdjęć i grafik za które nie trzeba płacić.

Jeżeli będziesz chcieł ustawić własny wymiar grafiki, pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy – w jakich jednostkach ten wymiar wpisujesz. Do grafik webowych raczej będą to piksele (px), przy formatach do druku wyrazimy to w mm. Tutaj znajdziesz najbardziej standardowe rozmiary do druku.

Jeżeli zdecydujesz się na ustawienie własnych wymiarów nie należy przesadzać i robić kilka razy większych niż być powinny – na takim dużym pliku będzie się ciężko pracować, a i grafiki które będziecie chcieli wykorzystać okażą się zbyta małe i po wydruku będzie widać pojedyncze piksele.

Jeżeli zaczynasz prace z tą aplikacją polecam najpierw poklikać we wszystkie możliwe miejsca i przejrzeć jakie elementy proponuje nam program. Obiecuję, że nic nie zepsujesz, a już na pewno nic nie wybuchnie. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza i każda, nawet nieudana próba projektowania przybliży Cię do mistrzostwa ;)

Do Canvy możemy przesłać dwa typy plików: jpeg i png. Oba formaty to formaty graficzne. Mogłabym tutaj wkleić obszerne opisy z Wikipedii, ale wolę przedstawić jakie ma to przede wszystkim dla Ciebie znaczenie:

  • jpeg – jest najbardziej popularnym formatem grafik. W tym formacie są zapisywane zdjęcia w telefonach czy aparatach. Ma zawsze format prostokąta.
  • png – plik który pozwala nam na wycięcie tła lub jakiegoś elementu. Przykładowo gdy mamy logo to w formacie jpeg będzie miało ono białe tło które będzie uciążliwe przy projektowaniu. Jeżeli będzie w formacie png najprawdopodobniej pozbawione jest białej otoczki i bez problemu umieścimy je na dowolnym kolorze tła. W dalszej części przedstawię Ci jak to zrobić bez zaawansowanych programów graficznych

Wybierz jeden z interesujących Cię formatów i…

…. teraz dzieli Cię tylko kilka kliknięć i ruchów myszką i Twój projekt będzie gotowy.

Jak zrobić szybko czytelny napis na zdjęciu?

Pracy przed Finałem jest cała masa i wszystko trzeba zrobić szybko. Jako wstęp, zobacz jak umieścić napis na zdjęciu z dodatkowym elementem. Zajmie Ci to całe 2 minuty :)

O czym warto pamiętać:

  • Canva posiada wiele czcionek z polskimi znakami, ale niestety w aplikacji nie można używać polskich znaków – masło maślane. Co to oznacza? Próbując wpisać polski znak nie pojawi on się. Rozwiązaniem jest napisanie tekstu w notatniku i przekopiowanie tekstu do programu.
  • Funkcja ‚przezroczystość’ – pozwala na zmniejszenie lub zwiększenie transparentności każdego elementu.
  • ‚Zmień położenie’ – pozwala na przesuwanie grafik na wierzch lub pod spód innych elementów

…ale moje zdjęcie jest brzydkie.

Nie jest tajemnicą, że ładne zdjęcia bardziej się podobają i zwrócą większą uwagę w social mediach. Na szczęście istnieje kilka możliwości, aby takie zdjęcie delikatnie obrobić. Załąduj zdjęcie w projekt, w lewym górnym rogu pojawia się opcja ‚filtr’. Po naciśnięciu na ten przycisk możesz poprawić kontrast, światło lub wybrać gotowy filtr. Dwie najpotrzebniejsze funkcje to kontrast i jasność – spróbuj wskaźniki przesunąć w prawo lub w lewo i zobacz jakie będą efekty. (Żeby wyświetlić dokładnie taki widok jak na zdjęciu kliknij „opcje zaawansowane”)

.

 

Czas na coś bardziej złożonego!

Jak Ci się podoba taki plakat?

Zapraszam Cie na film instruktażowy w którym krok po kroku powiem Ci w jaki sposób to zrobić. Dzięki temu poznasz również dodatkowe funkcje programu i elementy do wykorzystania.  (Ze względów technicznych, tutorial podzielony jest na 3 części)

Przydatne linki:

  • Jak usunąć tło z obrazka? Jeżeli otrzymacie grafikę z białym tłem które należy usunąć, a nie posiadacie żadnego programu graficznego jest na to łatwy sposób. Wystarczy Power Point. Instrukcję znajdziecie tutaj. Po usunięciu tła, klikacie na grafice prawym przyciskiem myszy i wybieracie opcję ‚Zapisz jako obraz…’
  • Imagecolorpicker – narzędzie do sprawdzania koloru
  • Pixabay – biblioteka bezpłatnych zdjęć i grafik
  • PicMonkey – program online do obróbki i edycji zdjęć. Niestety tylko w wersji angielskiej.
  • Formaty arkuszy papieru 
  • Wymiary grafik w Social Media
  • Plakat z tutoriala – jeżeli chcesz wykorzystać mój projekt, użyj tego linka. Chcąc go edytować, proszę bądź tak uprzejmy i go skopiuj, tak jak na zdjęciu poniżej. Dzięki temu każdy będzie miał dostęp do oryginalnej wersji.

Dodatkowe opcje w programie

 

 

Przydatne linki:

  • Inspiracje – bardzo dużo projektów w Canvie gotowych do edycji i wykorzystania.
  • Kombinacje kolorystyczne – kombinacje kolorystyczne które ze sobą współgrają
  • Finałowy font – fonty można wgrać tylko w rozszerzonej wersji Canvy, o czym powiem za chwilę.
  • Słownik – jeżeli chcecie sprawdzić co znajdziecie pod daną frazą w języku angielskim

 

Canva Pro

Płatna, a zarazem rozszerzona wersja programu kosztuje niecałe 50 zł miesięcznie. Nie jest to dużo, ale jeżeli nie jest Ci to narzędzie potrzebne na co dzień to nie waro inwestować. Na szczęście producent oferuje 30 dni próbnych. To jest idealny moment ponieważ wersja pro wystarczy Ci do Finału. Jakie daje możliwości?

  • wgranie własnej czcionki
  • uporządkowanie w folderach projektów i wgranych zdjęć
  • bardzo dużo darmowych grafik i zdjęć
  • domyślnie ustawienie  kolorów firmowych

 

Dziękuję Ci za poświęcony czas na mój wpis. Mam nadzieję, że ułatwi Ci on robienie ciekawych grafik.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sugestie lub pewne rzeczy wydają się niezbyt jasne – napisz do mnie. Przygotuję jeszcze jeden wpis dotyczący tworzenia prostych grafik z kilkoma poradami. Każda Twoja sugestia będzie na wagę złota.

Jak się skontaktować?

  • w komentarzu
  • Messenger – @katasha.kz
  • e-mail: k.zygnerska@wosp.org.pl

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.