Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Rzeczywiste doświadczenia – eksperci user experience na rzecz organizacji pozarządowych

Za nami pierwsze spotkanie Rzeczywistych doświadczeń – społeczności ekspertów z obszaru user experience, którzy chcą swoją wiedzą i kompetencjami wspierać działania organizacji pozarządowych. 

Co to w ogóle jest user experience?
Z pomocą pędzi nam Wikipedia, która podpowiada, że User experience, UX (ang. doświadczenie użytkownika) to całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu interaktywnego. Pojęcie to używane jest najczęściej w odniesieniu do oprogramowania, serwisów internetowych lub urządzeń elektronicznych. 

To znaczy, że jest to dla nas – organizacji pozarządowych – wiedza bezcenna. Czy dobrze opowiadamy o swoich działaniach na stronie internetowej? Czy łatwo nas wesprzeć przez internet? Czy wreszcie – kiedy tworzymy nowe narzędzia i rozwiązania – są one dostosowane do potrzeb urzytkownika i odpowiadają na jego problemy? Jeśli na jakieś z tych pytań odpowiadacie „nie wiem”, z ratunkiem przychodzą eksperci z Rzeczywistych doświadczeń.

Na ich pomoc możecie liczyć w następujących obszarach:

  • ocenie i ulepszeniu istniejącej strony lub aplikacji
  • zaprojektowaniu strony lub aplikacji
  • wdrożeniu aplikacji mobilnej
  • poznaniu potrzeb odbiorców świadczonych przez organizacje działań
  • projektowaniu działań organizacji przy wykorzystaniu narzędzi z dziedziny user experience/ service design
  • poznaniu dziedziny user experience 
    i edukacji pracowników/wolontariuszy organizacji

Ale wracając do spotkania – razem z Karolem Gagatko i Jagodą Czerwiec z WOŚP miałam wielką przyjemność uczestniczyć w pierwszym meetupie Rzeczywistych. Mieliśmy okazję opowiedzieć o tym jak myślenie o UX wspiera działania Fundacji WOŚP, jak zmiany, które dokonały się dzięki ekspertom UX pozwoliły Fundacji lepiej się rozwijać i opowiadać o swoich sukcesach (jeśli jesteście zainteresowani konkretami – dajcie znać, taki artykuł może powstać dzięki Wam!).

Dowiedzieliśmy się także, że osoby, które na co dzień pracują w biznesie – bankach, startupach, agencjach, chcą podzielić się swoją wiedzą, wspierać trzeci sektor i angażować się w działanie na rzecz społeczności. To chyba najlepsze połączenie strefy biznesu i organizacji pozarządowych – ludzie, którzy wymieniając się swoją wiedzą i doświadczeniem, tworzą lub ulepszają rozwiązania, które pomagają innym. Lubimy to!

Kolektyw Rzeczywiste Doświadczenia to w tej chwili kilkudziesięciu specjalistów, których zebrała i zjednoczyła w słusznej sprawie autorka przedsięwzięcia, Dominika Bęben. Jak sama mówi: wierzymy, że projektowanie doświadczeń może być zrównoważone i realnie poprawiać jakość życia. Pomagamy organizacjom pozarządowym i zrzeszamy ekspertów, którzy chcą pomagać.

Gorąco tej inicjatywie kibicujemy i chociaż jest dopiero na początku drogi – mamy nadzieję, że będziemy mogli opowiadać Wam o sukcesach Rzeczywistych. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o inicjatywie, zapraszamy tu: www.rzeczywiste.org

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.