Na4Łapy – czyli aplikacja mobilna dla gdańskiego schroniska „Promyk”
Na4Łapy to nazwa aplikacji, którą dla „Promyka” stworzyli wspólnie pracownicy gdańskiego magistratu oraz wolontariusze z trójmiejskiej grupy Koduj dla Polski i tworzącej oprogramowanie firmy Volanto. Aplikacja pomoże w adopcji podopiecznych schroniska, a także umożliwi użytkownikom przekazanie darowizny na rzecz jednostki.
– Każde miejskie schronisko stoi przed dwoma wyzwaniami. Pierwsze z nich to sprawne przeprowadzenie procesu adopcji, tak by czas przebywania w nim psów i kotów był jak najkrótszy. Drugie wyzwanie to stała potrzeba zaspakajania potrzeb zwierząt pozostających w schronisku – mówi Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej.
– Gdańsk jest miastem gdzie innowacyjne pomysły i nowe podejście do starych problemów mają duże znaczenie. – Zaczęliśmy się zastanawiać, jak wykorzystać nowoczesne technologie do przyspieszenia, zwiększenia liczby adopcji oraz do pozyskania większej niż dotychczas ilości dotacji da schroniska. Efektem wspólnej pracy jest właśnie Na4Łapy – mówi Tomasz Nadolny, dyrektor Kancelarii Prezydenta Gdańska.
Jak powstała aplikacja?
Unikalne partnerstwo urząd + wolontariusze + firma
Wiedzieliśmy, że gdańskie schronisko „Promyk” nie ma i nie będzie miało budżetu na zakup aplikacji na rynku komercyjnym. Dlatego stworzyliśmy pierwsze w Polsce partnerstwo, w ramach którego Urząd Miejski w Gdańsku, wolontariusze z trójmiejskiej grupy Koduj dla Polski oraz tworzącej oprogramowanie firmy Volanto podjęli wyzwanie bezpłatnego stworzenia aplikacji dla schroniska.
Unikalną cechą projektu jest zaangażowanie kilkunastu osób pracujących po godzinach. Są w tej grupie utalentowani programiści, pracujący na co dzień w korporacjach IT Trójmiasta, fascynaci programowania z urzędu, graficy, kierownicy projektów. Grupa regularnie współpracuje z zespołem schroniska Promyk, które aktywnie uczestniczyło w pracach projektowych, testowaniu i usprawnianiu aplikacji.
Jak działa aplikacja?
Adopcje zwierząt. Pracownicy schroniska będą na bieżąco uzupełniać aplikację informacjami o psach i kotach trafiających do schroniska, a użytkownicy zyskają możliwość przeglądania zdjęć i opisów zwierzaków. Zainteresowani danym psem lub kotem mogą nawiązać dzięki aplikacji bezpośredni kontakt ze schroniskiem w celu umówienia spotkania.
Wsparcie finansowe. Dzięki współpracy z firmą PayLane, każdy użytkownik aplikacji może dokonać „jednym kliknięciem” darowizny finansowej na rzecz schroniska. Środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na zakup żywności oraz leków dla zwierząt.
Zgodność z polityką otwartości Miasta
Aplikacja stworzona została w zgodzie z obowiązującą w Gdańsku polityką otwartości. Oznacza to, że jej kod programistyczny dostępny jest publicznie i bez opłat. Mogą z niego skorzystać także inne samorządy, by w analogiczny sposób wspierać funkcjonowanie swoich schronisk, do czego gorąco zachęcamy!
Aplikacje można pobrać ze strony: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kodujdlapolski.na4lapy