Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Karmimy Psiaki – innowacje w pomaganiu

Karmimy Psiaki to inicjatywa stworzona przez Fundację Sarigato. Organizacja ma swoją siedzibę w Krakowie, ale jej działania obejmują całą Polskę. Dzięki twórczyniom akcji – Agnieszce Sadowskiej i Paulinie Wójtowicz o problemach bezdomnych zwierząt mówi się coraz więcej, rośnie też liczba czworonogów, które otrzymują pomoc.

Organizatorki akcji w prosty sposób wyjaśniają, co kierowało nimi, kiedy podejmowały decyzję o jej prowadzeniu: “Zawsze chciałyśmy pomagać i angażowałyśmy się w różne formy pomocy innym. Pomocy potrzebują dzieci, chorzy, starsi, ale to (jak pokazują liczne badania i raporty) zwierzętom pomagamy najrzadziej. Co więcej, jest to jedyna z grup, która nie powie nam, że tej pomocy potrzebuje, nie poprosi. Dlatego chcemy i pomagamy zwierzętom. Wiemy, że rozwiązania wprowadzane przez nas przynoszą efekty, ale nad zmianami w ludziach wciąż pracujemy i się tej pracy nie boimy.”

Karmimy Psiaki jako przedsięwzięcie dobroczynne ma trzy cele: karma, adopcje i edukacja.

W schroniskach, aby nakarmić wszystkie zwierzaki codziennie potrzebnych jest kilkaset kilogramów karmy. Fundacja Sarigato, zdając sobie z tego sprawę, organizuje zbiórki i przekazuje karmę. Pomaga też każdemu, kto chce na własną rękę zorganizować zbiórkę dla lokalnego schroniska.  Równocześnie, ekipa Karmimy Psiaki popularyzuje adopcje i przekonuje, że pupil ze schroniska kocha najmocniej i jest najwierniejszym przyjacielem. Trzecim celem akcji, najtrudniejszym biorąc pod uwagę realizację oraz mierzenie efektów, jest edukacja. Edukacja, rozumiana jako informowanie o problemie bezdomności zwierząt, ma realnie wpływać na zmniejszenie liczby porzuceń czworonogów.

Fundacja Sarigato ma na swoim koncie przedsięwzięcia, które przynoszą wymierne efekty. W sumie do tej pory przekazała pomoc 38 placówkom i fundacjom.

W ramach Karmimy Psiaki zorganizowana została kampania społeczna Karma Wraca – 1 selfie = 1 posiłek. Jej mierzalnym celem miało być zebranie 6254 selfies, przez co 6254 Psiaki z 16 schronisk, znajdujących się pod opieką fundacji dostały michę jedzenia. Głównym zamysłem twórców było dotarcie z informacją o bezdomnych zwierzętach do jak największej liczby młodych ludzi. Cel ten został osiągnięty – Karma Wraca w social media zobaczyło 6 milonów osób. Aktualnie Karmimy Psiaki prowadzi kampanię #NieBioręUrlopuOdPomagania. Organizatorzy za cel postawili sobie znalezienie domów dla 16 najstarszych czworonogów ze schronisk znajdujących się pod opieką akcji. Wszystkie zwierzaki szukające domu można zobaczyć tutaj: https://www.karmimypsiaki.pl/urlop.

Oprócz działań online, na które stawia Fundacja Sarigato, sporo dzieje się również “w realu”. Twórcy Karmimy Psiaki w dwóch poprzednich edycjach akcji organizowali cykle koncertów pod nazwą „Hau’asujemy”. Były to 4 imprezy, które przyciągnęły ponad 1300 osób. Psiakom pomagali również miłośnicy czytania, biorąc udział w 7 kiermaszach książek. Bezdomne zwierzaki mogą także liczyć na wsparcie miłośników tańca. Charytatywne Maratony Zumby dla akcji Karmimy Psiaki to świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym – dobrej zabawy i pomagania. O aktualnych wydarzeniach można przeczytać na: https://www.karmimypsiaki.pl/projekty/.

Akcja, która powstała 3 lata temu w głowach osób, którym los zwierząt nie był obojętny, przyciągnęła do siebie już setki tysięcy osób. Przedsięwzięcieto wypełnia lukę, która do tej pory istniała w polskim trzecim sektorze i daje nadzieję na poprawę losu Psiaków wszystkim, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.