Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Co studiować? Internetowe narzędzia (nie tylko) dla maturzystów

Inżynieria medyczna? Architektura wnętrz? Dietetyka? A może studia międzywydziałowe? Jaki kierunek wybrać? Mając do dyspozycji blisko sześć tysięcy kierunków studiów oferowanych przez ponad czterysta uczelni w całej Polsce, niełatwo podjąć decyzję. Z pomocą maturzystom przychodzą internetowe narzędzia – bezpłatne i dostępne bez wychodzenia z domu.

1. „Twój potencjał” – internetowe narzędzie do badania predyspozycji

„Twój potencjał” to ciekawe narzędzie, które pomaga poznać potencjał zawodowy, określić mocne strony, czy zastanowić się nad swoimi potrzebami i możliwościami w kontekście wyboru ścieżki edukacji i przyszłej pracy.

Całość składa się z 11 etapów, w ramach których użytkownicy odpowiadają na pytania, przygotowują „drzewo osiągnięć”, określają ważne dla siebie wartości czy otoczenie w jakim chcieliby pracować. Na podstawie odpowiedzi otrzymują listę zawodów, w których najprawdopodobniej się sprawdzą. W połączonym z serwisem obszernym „Katalogu zawodów”, można sprawdzić, jakie studia wybrać, aby zdobyć dany zawód.

„Twój potencjał” to sprawdzone narzędzie, z którego skorzystało już setki uczniów szkół ponagimnazjalnych.  Serwis był ważnym elementem programu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, w ramach którego młodzi ludzie uczyli się jak świadomie planować edukację i swoją przyszłość zawodową.

2. „Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje” – ankieta rekrutacyjna online

Ankieta, przygotowana specjalnie dla maturzystów przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ma za zadanie pomóc w wyborze konkretnego kierunku studiów.

Ankieta składa się z 12 pytań – dotyczących zainteresowań, przedmiotów szkolnych czy wymarzonej pracy. Dzięki ankiecie maturzyści mogą zastanowić się np. czy wolą planować, koordynować działania zespołu a może pomagać innym? Wskażą również miejsca w których chcieliby pracować – własna firma, urząd, międzynarodowa korporacja, placówka turystyczna? Całość trwa kilka minut, a na zakończenie system podpowiada, jaki kierunek studiów jest najbardziej dopasowany do predyspozycji danej osoby. Dodatkowo, szczegółowe wyniki badania są przesyłane mailem.

3. „Wybierz studia”– portal przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

„Wybierz studia” to interaktywna baza uczelni adresowana do uczniów szkół średnich, głównie maturzystów. Wybierając kierunek studiów warto korzystać z rzetelnych i sprawdzonych informacji – na portalu znajdują się szczegółowe opisy 417 uczelni i zestawienie wszystkich dostępnych w Polsce kierunków studiów, pochodzące z oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Dostępne są w nim również ważne informacje o ocenach kierunków studiów przygotowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną – dzięki temu można sprawdzić, czy danemu kierunkowi studiów nie grozi zawieszenie lub zlikwidowanie.

Jak korzystać z portalu? Można przeszukiwać go na wiele sposób – użytkownik ma do dyspozycji kategorie np. „lokalizacja”, „studia dzienne i zaoczne” czy „rodzaj uczelni” (publiczna, niepubliczna, kościelna). Dodatkowo dzięki kategorii „nazwa uczelni” można zapoznać się z ofertą poszczególnych szkół, m.in.: wydziały i kierunki studiów, dane na temat wyników ostatnich rekrutacji, liczby wykładowców i studentów czy wyjazdów w ramach programu Erasmus. Portal ma również opcję dopasowania kierunku studiów na podstawie przedmiotów zdawanych na maturze.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.