Co studiować? Internetowe narzędzia (nie tylko) dla maturzystów

0

Inżynieria medyczna? Architektura wnętrz? Dietetyka? A może studia międzywydziałowe? Jaki kierunek wybrać? Mając do dyspozycji blisko sześć tysięcy kierunków studiów oferowanych przez ponad czterysta uczelni w całej Polsce, niełatwo podjąć decyzję. Z pomocą maturzystom przychodzą internetowe narzędzia – bezpłatne i dostępne bez wychodzenia z domu.

1. „Twój potencjał” – internetowe narzędzie do badania predyspozycji

„Twój potencjał” to ciekawe narzędzie, które pomaga poznać potencjał zawodowy, określić mocne strony, czy zastanowić się nad swoimi potrzebami i możliwościami w kontekście wyboru ścieżki edukacji i przyszłej pracy.

Całość składa się z 11 etapów, w ramach których użytkownicy odpowiadają na pytania, przygotowują „drzewo osiągnięć”, określają ważne dla siebie wartości czy otoczenie w jakim chcieliby pracować. Na podstawie odpowiedzi otrzymują listę zawodów, w których najprawdopodobniej się sprawdzą. W połączonym z serwisem obszernym „Katalogu zawodów”, można sprawdzić, jakie studia wybrać, aby zdobyć dany zawód.

„Twój potencjał” to sprawdzone narzędzie, z którego skorzystało już setki uczniów szkół ponagimnazjalnych.  Serwis był ważnym elementem programu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, w ramach którego młodzi ludzie uczyli się jak świadomie planować edukację i swoją przyszłość zawodową.

2. „Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje” – ankieta rekrutacyjna online

Ankieta, przygotowana specjalnie dla maturzystów przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ma za zadanie pomóc w wyborze konkretnego kierunku studiów.

Ankieta składa się z 12 pytań – dotyczących zainteresowań, przedmiotów szkolnych czy wymarzonej pracy. Dzięki ankiecie maturzyści mogą zastanowić się np. czy wolą planować, koordynować działania zespołu a może pomagać innym? Wskażą również miejsca w których chcieliby pracować – własna firma, urząd, międzynarodowa korporacja, placówka turystyczna? Całość trwa kilka minut, a na zakończenie system podpowiada, jaki kierunek studiów jest najbardziej dopasowany do predyspozycji danej osoby. Dodatkowo, szczegółowe wyniki badania są przesyłane mailem.

3. „Wybierz studia”– portal przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

„Wybierz studia” to interaktywna baza uczelni adresowana do uczniów szkół średnich, głównie maturzystów. Wybierając kierunek studiów warto korzystać z rzetelnych i sprawdzonych informacji – na portalu znajdują się szczegółowe opisy 417 uczelni i zestawienie wszystkich dostępnych w Polsce kierunków studiów, pochodzące z oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Dostępne są w nim również ważne informacje o ocenach kierunków studiów przygotowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną – dzięki temu można sprawdzić, czy danemu kierunkowi studiów nie grozi zawieszenie lub zlikwidowanie.

Jak korzystać z portalu? Można przeszukiwać go na wiele sposób – użytkownik ma do dyspozycji kategorie np. „lokalizacja”, „studia dzienne i zaoczne” czy „rodzaj uczelni” (publiczna, niepubliczna, kościelna). Dodatkowo dzięki kategorii „nazwa uczelni” można zapoznać się z ofertą poszczególnych szkół, m.in.: wydziały i kierunki studiów, dane na temat wyników ostatnich rekrutacji, liczby wykładowców i studentów czy wyjazdów w ramach programu Erasmus. Portal ma również opcję dopasowania kierunku studiów na podstawie przedmiotów zdawanych na maturze.

Share.

About Author

Agata Warywoda

Bibliotekarka, edukatorka, członkini sieci liderskiej LABiB, współautorka bloga Present Simple - prosto o komunikacji i promocji. Przez ponad trzy lata związana zawodowo z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle, gdzie była odpowiedzialna za wdrożenie programu edukacji medialnej. Obecnie pracuje w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie m.in.: koordynuje projekt EasyMatura.pl skierowany do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. W wolnych chwilach animator, wolontariusz, podróżnik-włóczykij.

Leave A Reply