Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
19 000 podpisów pod petycją uratowało liceum im. J Słowackiego w Częstochowie [Infografika]

Uczniowie, absolwenci, nauczyciele i sympatycy I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie wywalczyli pozostanie liceum w budynku przy ul. Kościuszki 8. W tym celu zebrali prawie 19 000 podpisów pod petycją papierową i na portalu Zmieńmy.to, organizowali manifestację, protesty oraz spotkania
z politykami.

Zobacz pełną infografikę

Infografika #RazemDlaSłowaka cz.1  Infografika #RazemDlaSłowaka cz.2

W maju okazało się, że po ponad 100 latach istnienia budynek I LO im. J Słowackiego nie spełnia wymogów pożarniczych i aby poprawić stan budynku, władze Częstochowy chcieli przenieść szkołę daleko od centrum. Jak wówczas wyglądałby transport na poranne lekcje? Sprawdzili to sami uczniowie. Niestety, dojechanie jednym autobusem na godzinę 8.15 do proponowanego budynku liceum przy ulicy Legionów okazało się niemożliwe – do autobusu udało się wejść tylko sześćdziesięciu osobom, reszta musiała pozostać na przystanku.

Informacje o przeniesieniu liceum spowodowały, że środowisko lokalne zawrzało i dzięki ogromnemu zaangażowaniu licealistów przeprowadzono szeroko zakrojoną kampanię społeczną pod hasłem #RazemDlaSłowaka. Podstawowym celem działań uczniów było uratowanie liceum przed przeprowadzką, co można było osiągnąć dzięki przeprowadzeniu remontu w czasie wakacji oraz stopniowo podczas roku szkolnego tak, aby mogły się odbywać lekcje. Postulaty, adresowane do niechętnemu początkowo prezydentowi Częstochowy Krzysztofowi Matyjaszczykowi, postanowiono przeforsować poprzez petycję, pod którą zbierano podpisy w wersji papierowej oraz elektronicznej na portalu www.zmienmy.to.

Po 22 dniach protestu prezydent Częstochowy zadeklarował pozostawienie liceum na ul. Kościuszki 8. – Mamy najnowszą ekspertyzę budowlaną, wykonaną na nasze zlecenie, z której wynika, że przy dobrej woli wszystkich stron, nie będzie konieczności przenoszenia szkoły w inne miejsce, a prace remontowe zostaną przeprowadzone równocześnie z edukacją – poinformował we wtorek prezydent Krzysztof Matyjaszczyk na specjalnej konferencji prasowej.

Protest uczniów, nauczycieli, absolwentów i sympatyków szkoły zakończył się sukcesem. Jak tego dokonano? Duży znaczenie miała petycja, pod którą zbierano podpisy na ulicach miasta oraz na portalu Zmieńmy.to. Łącznie zebrano prawie 19 000 podpisów. Nie byłoby to możliwe bez szeroko zakrojonej promocji petycji oraz całej akcji.

W ramach kampanii #RazemDlaSłowaka rozkręcono fanpejdż na Facebooku zdobywając 8820 lajków, a sprawa liceum wielokrotnie gościła w regionalnych TV, audycjach radiowych oraz na łamach prasy. Zorganizowano manifestacje i protesty, aby zwrócić uwagę na problem I LO im. J. Słowackiego oraz pozyskano poparcie aktorów, muzyków, artystów oraz polityków, którzy podpisali deklarację poparcia. Zorganizowano również spotkania z radnymi miasta oraz z prezydentem Częstochowy, promowano petycję i całą akcję podczas miejskich wydarzeń oraz w innych szkołach. Ważne było budzące podziw wykorzystanie Internetu – stworzono hashtag #RazemDlaSłowaka, powstały filmiki i zdjęcia promujące akcję.

To nie wszystko. Zorganizowano również dyskotekę szkolną, z której dochód przeznaczony został na realizację zaleceń straży pożarnej. Duży wkład w obronę liceum miało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO w Częstochowie, z którym inicjatorzy akcji od początku współpracowali a teraz organizują koncert „Mickiewicz-Słowackiemu”. Dzięki powyższym działaniom, prezydent Częstochowy zadeklarował, że szkoła pozostanie na ul. Kościuszki 8. Teraz, środki na remont musi znaleźć Rada Miasta.

Petycja pod hasłem „Uratujmy liceum z ponad 100 letnią tradycją! Razem dla Słowaka” pojawiła się na www.zmienmy.to. – Misją portalu jest udowodnienie, że głos obywateli ma znaczenie i razem możemy mieć wpływ na sprawy lokalne i ogólnopolskie poprzez podpisywanie oraz tworzenie petycji – podsumowuje założyciel Zmieńmy.to Dariusz Konik. – To nie pierwszy sukces petycji obywateli i organizacji pozarządowych umieszczonych na portalu – dodaje. Serwis jest nie tylko nowoczesny w porównaniu z innymi tego typu stronami, ale posiada też szereg funkcji oraz udogodnień np. cykliczne i automatyczne wysyłanie e-maili z petycją do adresata (max 6), oś czasu petycji do pisania o tym, co się dzieje z inicjatywą, łatwe podpisywanie petycji, które są zgodne z ustawą o petycjach oraz możliwość wygenerowania petycji w dokumencie pdf wraz z listą podpisanych osób.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.