NGO a technologie – relacja z Festiwalu Sektor 3.0 #sektor2018
Tekst składa się z kilku części, nie musisz czytać całości, możesz skupić się tylko na tym, co jest dla Ciebie najciekawsze. Części nazwałam następująco:
- Po co jest Sektor i kto na niego przyjeżdża
- Narzędzia 2018 – jakie serwisy i aplikacje polecaliśmy sobie w tym roku (dużo banków wiedzy i kursów)
- Pomysł na przyszłość
- Relacje w mediach, zdjęcia i cytaty.
Zapraszam!
Jeśli chcecie dodać coś od siebie, polecić link lub narzędzie:
Można mailem: k.rojek@wosp.org.pl
Można na TT: @k_rojek
Po co jest Sektor i kto na niego przyjeżdża
Gdybym chciała Sektor 3.0 podsumować jednym zdaniem, to byłoby to niemożliwe. Ten festiwal wiedzy i doświadczeń gra na różnych frontach, często zupełnie odległych. Ale na każdym z nich gra dobrze.
Od rana sala wykładowa pękała w szwach. Organizacje pozarządowe z całej Polski zjechały w jedno miejsce w poszukiwaniu wiedzy, inspiracji i nowych znajomości. Brak miejsc siedzących (i stojących!) to najlepszy dowód na to jak takie spotkania są potrzebne i że wszyscy wciąż chcemy się rozwijać i budować swoje imperia dobra. Tak to nazywam – imperia. Bo organizacje pozarządowe zasługują na rozmach, który czasem sobie odbierają. A imperium tak łatwo odebrać się nie da.
Sektor to świetna okazja, by poznać nowych ludzi. Brzmi jak frazes, ale część osób przyjeżdża tu z przekonaniem, że nieprędko będzie miało okazję porozmawiać z innymi organizacjami o podobnym profilu czy z wykładowcami z całego świata. To także znakomite miejsce dla tych, którzy chcą rozkręcić swoje działania, ale nie mają już pomysłu, trochę się wypalili i jedyne czego im trzeba, to mentalnego kopa – z wiedzy, motywacji i wsparcia. I jestem przekonana, że Sektor zapewnia te wrażenia, zwłaszcza tym, którzy zaczynają swoją drogę z NGO lub z promocją swoich działań w internecie.
Nasze coroczne spotkanie w Centrum Nauki Kopernik daje okazję, by przyjrzeć się nowemu i podglądać przyszłość. Nie snuje się tu jednak opowieści o trendach, raczej prezentuje rozwiązania, które już istnieją i które powoli znajdują zwolenników i powszechne zastosowanie. Z drugiej strony organizatorzy nie uciekają od takich tematów jak szkoła i nauczanie, prezentacja i wizerunek czy sposoby wykorzystywania danych. I dają do tego…
Narzędzia i aplikacje – baza wiedzy z Sektor 3.0
Jako fanka narzędzi, aplikacji i danych nie mogłam sobie wymarzyć lepszego układu sił. W tym roku o danych było dużo – zarówno o ich użyciu, tworzeniu, interpretacji i tym, by pamiętać, że za każdą z tych liczb stoi człowiek lub czynność, którą wykonał. Organizacje, goście i wystąpienia także nie szczędziły dobrych podpowiedzi narzędziowych, więc bez zbędnego gadania, wrzucam wszystko, co udało mi się wyciągnąć z #sektor2018
***
Mozilla i ich pełen raport na temat „Zdrowego Internetu”
Więcej w języku polskim: tu
***
Jak lepiej i sprytniej wykorzystywać narzędzia Googla. Tylko konkretne rady.
***
TedEd – platforma edukacyjna
***
Coursera – kursy dostarczane przez najlepsze uczelnie na świecie zupełnie za free (trzeba się rejestrować)
***
Memrise – jeśli chcesz się uczyć języków, to jest dobry trop. Możesz używać za darmo, możesz mieć wersje PRO za 4,9$ miesięcznie
***
Tablica – serwisy, narzędzia, aplikacje wspomagające uczenie się – lista
***
Prezentacja Michała Szafrańskiego
***
Materiały video z Sektora – wybrane prezentacje w całości
Tyle ode mnie. Jeśli na innych zajęciach były udostępniane jakieś materiały, napiszcie do mnie, dodam je do listy.
***
Lista narzędzi do korzystania:
Asana – organizacja pomocy, podział zadań
Nozbe – zarządzanie zadaniami, polska apka
Google Keep – wspólne listy to-do, notatki
Dysk Google – praca w chmurze
Facebook Workplace – praca na Fejsie
Grupy Facebooka – do angażowania uczestników
Slack – do pracy zespołowej, organizuje wiele wątków
Krita – otwarty program do tworzenia grafiki
Wunderlist – organizacja zadań, listy to-do
TuDu – wolontariat online dla organizacji pozarządowych
Blender – otwarty program do tworzenia animacji 3D
Clickmeeting – program do realizacji webinarów
Camscanner – do szybkiego skanowania dokumentów
Quik – szybka obróbka video w telefonie
Disa – wiele komunikatorów w jednym miejscu
Evernote – wszystkie notatki w jednym miejscu
Dropbox – do udostępniania plików, do archiwizacji
Wetransfer – do przesyłania większych plików (do 2GB za free)
Mentimeter – quizy i ankiety, prezentacje, proste i przyjemne
Doodle – wspólne ustalanie terminów
I love PDF – pozwala robić cuda z pdfami
Snapseed – obróbka zdjęć, więcej niż filtry
Skype – do rozmów przez telefon i internet
Canva – grafiki w kilka chwil
Tableau – do prezentowania danych, taki excell, tylko lepszy
Sololearn – do nauki programowania
Pocket – organizowanie i przechowywanie linków
Quizlet – quizy, wspólne uczenie się, współpraca
Bierzcie i korzystajcie!
Pomysł na przyszłość
Sektor ma to do siebie, że, w przeciwieństwie do innych konferencji, zbiera ludzi, których łączy idea pomagania, nie zaś umiejętności, czy poziom wiedzy na dany temat. Ogromnie się różnimy, zajmujemy się innymi problemami, mamy inne doświadczenia. Moim zdaniem to jest wielka siła Sektora, którą koniecznie trzeba wykorzystać.
A gdyby tak spróbować animować publiczność, dać jej głos, pozwolić się pokazać, zaprezentować (wiecie, jak na imprezach startupowych, opowiedz w 5 minut o swoim pomyśle na biznes). Co roku wychodzę z Sektora z przekonaniem, że nie wiem nic o organizacjach, które go tworzą. Jak to zmienić?
Mam dwa pomysły. Pierwszy to „szybkie randki”, trzyminutowe rozmowy (tylko dla chętnych). Gadasz, gadasz, sygnał dźwiękowy, dziękujesz i zmieniasz rozmówcę. To pozwoliłaby w łatwy sposób nawiązać pierwsze kontakty i przełamać lody. Sprawdzić czy między nami „kliknie”. Bez obaw i stresu.
Ostatnio też rozmawiałam z Michałem Góreckim o idei „pomagacza”. Osoby, która jest dedykowana na konferencji, by przedstawiać sobie ludzi i, nazwijmy to, wprowadzać w towarzystwo. Wiesz, trochę się cykasz podejść do Michała Szafrańskiego, idziesz więc do „pomagacza” z prośbą – czy możesz mnie przedstawić. No i on Cię przedstawia. Fajne? Dajcie znać co myślicie, dla mnie pomysł 10/10.
Relacje w mediach, zdjęcia i cytaty
#rodo mówi o prawach i wolności osób, których dane przetwarzamy. To szansa na edukacje, aby podejmować decyzje przekazywania danych bardzo świadomie. #Sektor2018
— Marta Szadowiak (@martaszadowiak) May 29, 2018
#rodo i #data na #sektor2018 – @kawecki_maciej z @MC_GOV_PL ‚Ten skomplikowany akt prawny powinniśmy jednak traktować jako szansę, która wyprzedza swoją epokę – np. w kwestii danych biometrycznych’ pic.twitter.com/8SFxp7T4cj
— Natalia Mileszyk (@nmileszyk) May 29, 2018
Krótkie ale jak zwykle niezwykle miłe spotkanie z @JaninaOchojska na #Sektor2018. Uściski i dużo mocy i zdrowia! pic.twitter.com/rw1xiJ7q9l
— Michał Szafrański (@szaffi) May 29, 2018
↗ Właśnie Jurek Owsiak z @fundacjawosp otrzymuje dłuuuugie owacje 👏👏👏 na stojąco! Co za wystąpienie!#sektor2018 #nonprofitpl 💙❤
— Sektor 3.0 (@sektor_3) May 29, 2018
Lubię Sektor, bo czuję, że on jest taki nasz. Namawiam jednak organizatorów – odwagi! Ten Festiwal to ogromny potencjał, a w tym roku czuliśmy, że ta formuła jest już dopracowana, działa płynnie i sprawnie. Dla mnie zawsze to znak, że trzeba coś zmienić :) Szerzej, odważniej, z rozmachem – do tego namawiam i temu bardzo kibicuję.
Dziękuję wszystkim za chwilę rozmowy, za odważne przedstawienie się, opowiadanie o swoich pomysłach czy deklaracje wsparcia i pomocy. Wyszłam z dużą dawką dobrej energii. Do zobaczenia!