Nastolatki i internet – połączenie nie takie złe jak je malują

0

 

Kilka dni temu miałam przyjemność uczestniczyć w rozpoczęciu Tygodnia z Internetem 2015 i jako przedstawicielka młodego pokolenia debatowałam o cyfrowych podziałach i cyfrowych porozumieniach.  Mimo że ja pamiętam początki Internetu w Polsce, pamiętam, co jako pierwsze googlowałam i jakie to uczucie, gdy za 15 minut w kawiarence internetowej trzeba wydać 1 zł, to czuję się emocjonalnie związana z tymi, którzy na świat przyszli już z tabletami i smartfonami w dłoni. Przede wszystkim czuję, że to niewłaściwe, że kolejne pokolenie musi wysłuchiwać, że są najgorszą generacją na świecie i że coś ich psuje. Tym czymś są oczywiście obecnie nowe technologie i Internet.

 

‘Zabawne jest to, że ta moralna panika dopada nas wraz z dorastaniem każdej kolejnej generacji. Komiksy psuły wszystkich, rock’n’roll psuł wszystkich, MTV psuło wszystkich – mieliśmy już tyle powtórek.’ (danah boyd, Principal Researcher at Microsoft Research, źródło)

 

Nie chodzi oczywiście o to, żeby gloryfikować Internet i nie dostrzegać jego wad, ale zrozumieć, że nastolatki są nastolatkami i są takie same jak kilkanaście,dziesiąt lat temu, ale korzystają z innych narzędzi. Tak – Internet jest tylko narzędziem. Myślę, że najważniejszym pytaniem, które powinniśmy sobie wszyscy zadać jest to, czy próbujemy zrozumieć  te narzędzia i sposób, w jaki korzystają z niego nastolatki? A może wierzymy, że zakazując im korzystania z Internetu i stron, których nie rozumiemy – oni naprawdę nie będą tego robić? Zauważam nieraz, że osoby z mojego lub ciut starszego, które współpracują z młodymi ludźmi, często mówią „Ok. Bądźmy w tym Internecie, żeby pokazać młodym ludziom, że jesteśmy cool, ale tylko na tych stronach, które nie są głupie”. A te głupie to jakie? Najczęściej przez nich wymieniane to: Ask.fm, Wykop, Joe Monster, Kwejk, a nawet Twitter. W takich przypadkach zawsze zadaję dwa pytania. Jeśli uważasz, że te media są takie głupie, to czy Twoja odpowiedzialność za młodych ludzi pozwala Ci zostawić ich tam samych i nie dać im ich w tych miejscach żadnych alternatyw? A po drugie – czy wiecie, że jednym z najpopularniejszych wpisów na moim blogu był tekst o nowoczesnym obliczu harcerzy, a to dlatego, że kolega Jan Wroński – wrzucił go na Joe Monster? Więc może jednak wcale nie jest tam tak najgorzej?

 

Czy rzeczywiście zamykanie się w świecie własnych czytników jest domeną współczesnej młodzieży?

 

Coraz więcej badaczy zwraca uwagę na to, że nowe technologie i nastolatki to połączenie fasynujące i przez te wszystkie lata narosły wokół niego wiele mitów.

O najmłodszych (mających kilka lat) i tych trochę starszych (nastolatkach) ciekawy nakręciła reportaż Natalia Hatalska. Poświęćcie mu kilka minut swojego czasu, żeby zrozumieć młodych ludzi i zderzyć się ze swoimi stereotypami.

 

Wspomniania już danah boyd swoją pracę poświęciła między innymi młodym ludziom i mitom, które narosły wokół ich korzystania z Internetu – na temat ich tożsamości, prywatności, bezpieczeństwa, zagrożeń, zastraszania.

 

Ciekawe wyniki badań graczy, którymi najczęściej są uczniowie i studenci, prezentuje też na swoim blogu Anna Miotk.  Miotk zastrzega, że do metodologii badań można mieć zastrzeżenia, jednak i one pokazują zupełnie inne oblicze młodych graczy.

 

Brzmi bardzo pięknie, prawda? Oczywiście nie zawsze jest tak różowo – wszystko zależy od wielu czynników, w tym kompetencji medialnych, jakie posiadają młodzi ludzie. Jednak edukacja, rozwój i działanie na rzecz innych są dla nich ważne. Zobaczcie, co na TT piszą użytkownicy o wolontariacie  i pierwszej pomocy  – w głównej mierze są to właśnie nastolatkowie. O sukcesie #MasterCardgrazWOSP zadecydowali młodzi ludzie  i to oni uczestniczą w globalnych konkursach, żeby zmienić świat na lepsze.  To także Ci najmłodsi wspólnie ze swoimi idolami – między innymi One Direction, zbierają pieniądze z okazji Red Nose Day .

 

Sposobem na znalezienia nici porozumienia jest, jak ustaliłyśmy z Panią Prezes Teresą Ogrodzinśką – jest przerzucenie mostów między młodszymi i starszymi i uczenie się od siebie nawzajem. Tak jak uczestnicy poniższego programu:

To tylko kilka tropów, które pokazują, że Internet i nastolatki, to naprawdę nie jest najgorsze połączenie. Dużo gorsze jest zostawienie ich samych sobie i niechęć do zrozumienia ich świata. A może i Wy macie ciekawe przykłady pokazujące nastolatków w tym lepszym świetle? Jak zwykle czekamy na nie w komentarzach lub zachęcamy Was do tworzenia własnych artykułów. 

 

 

I na koniec wierzcie – nastolatki naprawdę wiedzą, że tego nie da się znaleźć w App Store, ale czy Wy to też zawsze wiecie?

Zdjęcie uroczych panów z One Directions pochodzi z tej strony .

P.S. Zobaczcie przy okazji jak Internet cierpi z powodu odejścia Zayna z One Directions 

Share.

About Author

Anna Jadwiga Orzech

Prywatnie i zawodowo żyje w Internecie, gdzie zajmuje się “szerzeniem dobrych idei”. W Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zajmuje się szeroko pojętą komunikacją w Internecie i nowymi technologiami, a także współtworzy projekt skierowany do organizacji pozarządowych - Dobra Strona Internetu. Z III sektorem związana od kilkunastu lat. Od seminarium The New Media in the Middle East na Uniwersytecie Karola w Pradze kilka lat temu zafascynowana wpływem nowych mediów na zmiany społeczne. W wolnych chwilach pisuje bloga internetwsluzbie.pl na temat dobrego oblicza Internetu. Z wykształcenia i zamiłowania filozofka i socjolożka.

Leave A Reply