Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Internet i sztaby – NK w organizacji Finału
NK, dawniej Nasza Klasa, to portal, który na początku miał łączyć starych kumpli z jednej ławki. Dziś jest to miejsce spotkań 4 600 000 osób tygodniowo! Użytkownicy NK aktywnie  udzielają się w grupach, grają w najróżniejsze gry i rozmawiają na czacie. Dzięki ciągłym analizom i udoskonaleniom na NK, serwis wciąż się rozwija i udowadnia swój potencjał. Warto tam być!

NK dla Twojego Sztabu – Grupa

Przede wszystkim możesz korzystać z dwóch możliwości – grupa organizatorów i grupa sztabu. Czym się różnią?

Grupa organizatorów (np. Organizatorzy sztabu WOŚP Katowice) – możesz założyć zamkniętą grupę tylko dla organizatorów sztabu, wolontariuszy, ludzi z Tobą współpracujących. Dzięki temu będzie jedno miejsce, do którego możesz wrzucac najważniejsze organizacyjne informacje i ustalenia, a członkowie grupy w dowolnej chwili będą mogli się z nimi zapoznać i – w razie potrzeby – dyskutować o nich na łamach grupy. Dzięki temu wszyscy będą wtajemniczeni w ustalenia i rozmowy, a Ty, jako administrator grupy, będziesz pisać wiadomości w jednym miejscu, bez konieczności wysyłania wielu maili do wielu różnych osób. Ułatwi to Twoją pracę, prawda? :)

Grupa sztabu (np. Sztab WOŚP – Katowice) – grupa otwarta, do której możesz zaprosić wszystkich, którzy chcą się włączyć w działania Finałowe w Twoim mieście. Tu możesz informować o Waszych przygotowaniach do Finału, o koncertach czy imprezach towarzyszących, o godzinach spotkań itd. Tu także będzie okaja do przesyłania komunikatów od WOŚP, które mają dotrzeć do wszystkich biorących udział w Finale.

Zasady działania grup – dla obu są takie same – przeczytaj instrukcję

Przed samym Finałem sztaby mają wiele spraw do załatwienia i ustalenia. Poczta pantoflowa nie zawsze się sprawdza, a dzwonienie do wszystkich z osobna pochłania zbyt wiele czasu. Dzięki grupie poinformujesz wszystkich zainteresowanych, pokażesz zdjęcia z eventu, wrzucisz filmiki i nie stracisz kontaktu z wolontariuszami po skończonej akcji. Grupa to miejsce, które może być dostępne dla wszystkich użytkowników portalu, ale jeśli zechcesz, może stać otworem tylko dla wybranych osób.
Wrzucanie linków z innych stron czy kalendarzy z Google nie stanowi żadnego problemu. Filmy z Youtube można oglądać bezpośrednio na grupie, bez otwierania nowej karty. Jednak pamiętaj, że udostępnianie linków z Facebooka, a także zachęcanie do rejestracji w tamtym serwisie, jest zakazane.  Jako administrator w wyglądzie grupy możesz zmieniać niemal wszystko w każdym momencie. Od niedawna możesz także sprawdzać statystyki, dzięki którym będziesz mógł lepiej prowadzić swoja grupę.
Podczas tworzenia grupy musisz zwrócić uwagę na parę rzeczy: 
• Słowa kluczowe. To po nich będzie można Cię odnaleźć. Im więcej, tym lepiej. Na obrazku znajdziesz je w dolnym lewym rogu. Dotyczy to grup otwartych, pamiętaj więc, by wstawić tam słowa: sztab, wośp, zaznaczyć miasto, w którym działasz, nazwę sztabu itd.
• Nazwa grupy. Możesz ją zmienić w każdym momencie. Dobrze, gdyby znajdowała się w niej nazwa miejscowości, w której działasz.
• Zdjęcia to jedne z najważniejszych elementów grupy, to one przyciągają ludzi. Zdjęcie profilowe (główne) musi kojarzyć się z Twoją organizację lub konkretną akcją. Pamiętaj, by zawsze w działaniach myśleć regionalnie – podkreślac z jakiego miasta, instytucji jesteście. Tłem grupy mogą być na przykład Twoi wolontariusze – pokażesz zgraną ekipę, jej pracę i to, jak świetnie się razem bawicie.

Bądź popularny – zbieraj gwiazdki!

Gwiazdki na NK są odpowiednikiem lajków na Facebooku. Informują Cię ile osób polubiło Twoje zdjęcie, komentarz czy całą grupę. Co zrobić żeby mieć dużo gwiazdek? Na to pytanie odpowiedział Rafał Skwiot z nk.pl podczas konferencji Now Go Oline w Warszawie. Wszechstronna komunikacja, angażowanie i zabawa oraz szeroki zasięg to trzy warunki, które musisz spełnić, aby Twoja grupa stała się gwiazdkowym guru :)
Jak wcześniej już wspominałam, zdjęcia są bardzo ważne. Rafał Skwiot stwierdza – „Zdjęcia bardzo angażują ludzi, suche treści zostają bez większego odzewu”. Efektem dodania trafnego zdjęcia są komentarze pod nim i oczywiście gwiazdki. Zachęcaj ludzi do działania, mobilizuj!

Kolejna ważna rzecz dla użytkowników jest potrzeba spędzenia miło czasu. Wiemy, że utworzenie najprostszej gry czy aplikacji nie jest łatwe, ale możesz na swojej grupie linkować do stron, gdzie coś ciekawego się dzieje – np. do oficjalnej grupy WOŚP, na której co roku organizujemy ciekawe akcje. Akcja E-serce, którą organizowaliśmy rok temu również na NK polegała na rezerwowaniu pikseli. Zabawa okazała się wielkim sukcesem  – 176 198 osób wzięło udział w przedsięwzięciu i aż 198 426 złotych zostało dzięki niej zebranych. Działania sztabu głównego są także dla Ciebie – korzystaj z nich do woli, linkuj do strony WOŚP, używaj filmów z kont WOŚP i Owsiaknet na YouTube. Wszelkie publiczne materiały dostępne na oficjalnych kontach WOŚP są do Twojej dyspozycji.

Czytaj i reaguj!

Śledź na bieżąco to, co dzieje się w Twojej grupie. Nk.pl posiada filtr wykrywający i usuwający spam na stronie, jednak pamiętaj – musisz reagować. Filtr może czegoś nie zauważyć, więc nie czekaj: zgłoś spam – http://nk.pl/support. Twoi użytkownicy będą od Ciebie tego oczekiwać. Staraj się też zwracać uwagę na wulgarne, agresywne wypowiedzi odwiedzających. Pokaż, że w Twojej grupie takie zachowania są niedozwolone i można czuć się w niej bezpiecznie. Jako administrator możesz dodać ludzi do czarnej listy i eliminować dzięki temu zdarzenia wymienione powyżej.

Jak to zrobić:
• Klikinij w panelu administratora w funkcje użytkownicy
• Po prawej stronie pokaże się panel
• kliknij w rubryke czarna lista
• Podaj link profilu.

Zawsze możesz taką wcześniej zablokowaną osobę – odblokować. Jeśli będziesz mieć problemy, skontaktuj się z pomocą nk (http://nk.pl/#pomoc).

Pamiętaj, że jeśli pokazujesz, co jest złe, to tym bardziej musisz też pokazać dobre praktyki. Masz możliwość wyróżnienia wpisu, czyli umieszczenia go na samej górze boksu. Dla użytkownika to miłe wyróżnienie, a ciekawy lub zabawny tekst zawsze przyciąga ludzi. Możesz w każdej chwili go „odczepić” i przypiąć nowy wpis.  Więcej info na http://nk.pl/#pomoc/pytanie/815

Pan Gąbka, czyli pomocna dłoń

Pan Gąbka to postać – pomocnik utworzona przez administratorów serwisu, która będzie ci przez cały czas służyć pomocą. Zaraz po utworzeniu grupy, dostaniesz od niego zaproszenie do nkgrupy – miejsca, w którym możesz wymieniać się doświadczeniem z innymi użytkownikami. Dostarczy Ci także wiele ważnych informacji i poinformuje Cię o wszelkich nowinkach.

Widżety

Jeśli masz już grupę na NK, spraw, żeby inni się dowiedzieli o jej istnieniu. Miniaplikacje webowe umożliwiają publikacje informacji związanych z aktywnością na NK na prywatnych stronach www. Dzięki nim wzbogacisz swoją stronę internetową i uczynisz ją bardziej interaktywną. Masz możliwość skorzystania z czterech gotowych gadżetów przedstawionych na stronie http://nk.pl/#widgets.

Współpraca

Po przeczytaniu artykułu boisz się, że dużo pracy przed Tobą i możesz nie dać rady? Nie musisz przecież wszystkiego robić sam! Wyznacz jedną z zaufanych osób z Twojej grupy – nadaj jej rolę moderatora. Będzie ona mogła dodawać, edytować i usuwać wątki oraz posty na forum. Dodanie moderatora jest proste. Wykonasz to w tym samym miejscu, gdzie dodawałeś osoby do czarnej listy. No i najważniejsze – słuchaj swoich użytkowników. Oni podpowiedzą Ci, co im się nie podoba i co powinieneś zmienić. Komunikacja to podstawa!
NK jest idealną stroną zarówno dla osób prywatnych, jak i organizacji. Poszukiwanie wolontariuszy i kontakt z nimi jest o wiele łatwiejszy i zajmuje mniej czasu. Portal cały czas się rozwija i ma wiele aplikacji, które i Tobie pomogą sprawniej działać i organizować Finał.

Zdjęcie z nagłówka znajdziesz tutaj 

Jagoda Czerwiec
Wolontariuszka Pokojowego Patrolu (Fundacja WOŚP) i konferencji Now! Go Online

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.