Dobra Strona Internetu

Internet w działaniach organizacji pozarządowych
Aplikacje, które mają znaczenie

 

Nowe technologie stają się coraz bardziej powszechne a ich udział w różnych sferach naszego życia coraz bardziej naturalny i oczywisty. Dla osób niepełnosprawnych możliwości, które dają technologie stają się nie do przecenienia – pozwalają odzyskać sprawność, zastąpić amputowane kończyny, pracować w zespole, a także stają się pomostem między nimi a osobami pełnosprawnymi, którzy dzięki nowym mediom mają szansę lepiej poznać problemy, ale też sukcesy osób niepełnosprawnych.  Rozpoczynamy cykl artykułów, które pokażą różne sfery życia i różne aspekty, w których technologie mogą być istotne dla osób z niepełnosprawnościami.  

 

Ważna dla osób niepełnosprawnych ruchowo jest znajomość miejsc, które mogą być dla nich niedostępne lub mogą tam znajdować się przeszkody, które trudno będzie im pokonać. Naturalnym jest więc, że z pomocą mogą przyjść dedykowane aplikacje mobilne, które pozwalają na eksplorowanie nie tylko najbliższej przestrzeni, ale miasta, w którym żyje osoba niepełnosprawna, ale także podróżowanie i zwiedzanie świata.  Zobaczcie przegląd aplikacji, które mogą wspierać osoby niepełnosprawne – głównie ruchowo. 

 

Miasta bez barier – polska aplikacja dostępna na Androida, której celem jest pomoc w przezwyciężaniu barier napotykanych w infrastrukturze miejskiej. Twórcy zachęcają użytkowników do dodawania nowych miejsc i rozszerzania bazy zawartej w aplikacji. 

 

Google Mapsw grudniu 2016 Google po raz pierwszy dodał do swoich map informację o dostępności lokalizacji. O pomoc poprosił wtedy najbardziej zaangażowanych użytkowników, następnie możliwość oznaczania poszczególnych miejsc otrzymali wszyscy użytkownicy. W lipcu 2017 już 7 milionów miejsc na całym świecie miało informacje na temat: wejść, wind, miejsc oraz parkingów przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co ciekawe – projekt ten rozpoczął się jako dodatkowy projekt pracowników Google niezależny od ich podstawowych obowiązków.

 

Access Earth – aplikacja, którą Huffington Post promuje “Ponieważ dostępność to coś więcej niż rampy i duże kabiny łazienkowe. Celem jest ocenienie hoteli, restauracji i innych atrakcji turystycznych. Użytkownicy mają możliwość zostawienia informacji na temat łazienek, wind, schodów, a także pozostawienia własnej opinii. W wielu bowiem przypadkach reklamy np. hoteli zachwalają jako dostępne pokoje lub łazienki zapominając, że  można dostać się do nich jedynie po schodach, co oczywiście z rzeczywistą dostępnością niewiele ma wspólnego. Odpowiedzią na tego typu problemy ma być właśnie Acces Earth – TripAdvisor dla osób z niepełnosprawnościami.  

 

 

TripTripHurray app ma za zadanie wspomagać osoby, które są niepełnosprawne, a które chcą podróżować. Aplikacja ma być spersonalizowanym doradcą podróży i pomagać wyszukać zakwaterowanie, transport publiczny, interesujące miejsca, sklepy, restauracje oraz usługi. Aplikacja dostępna na telefony z systemem Android i iOS.

 

AXS Map – mapa, na której użytkownicy mogą dodać informacje o podjazdach, toaletach przystosowanych do wózków inwalidzkich w miejscach ogólnodostępnych, takich jak restauracje, hotele, centra handlowe. Użytkownicy za pomocą gwiazdek mogą też oceniać, w jaki sposób zaprojektowane są te miejsca.

 

Flush problem braku toalety w pobliżu bywa uciążliwy dla osób pełnosprawnych, a tym bardziej dla osób niepełnosprawnych, którzy często mają specjalne potrzeby w tym zakresie. Aplikacja Flush pomaga znaleźć publiczne toalety w pobliżu użytkownika. Co ważne – aplikacja pokazuje też takie informacje jak czy toaleta jest płatna, czy trzeba się zgłosić po klucz i co najistotniejsze w tym przypadku czy obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych?

 

Changing Places Toilet Finder app daje podobne możliwości jak aplikacja Flush. Aplikacja jest jednak elementem kampanii społecznej w Wielkiej Brytanii skierowanej do 250 000 osób, które nie mogą korzystać ze standardowych toalet, czyli osób z trudnościami w uczeniu się, chorobą neuronów ruchowych, stwardnieniem rozsianym, mózgowym porażeniem dziecięcym, a także osób starszych.  

 

Assist Mi to z kolei innowacyjna aplikacja, której celem jest łączenie osób niepełnosprawnych z ludźmi, którzy mogą im pomóc w określonym czasie. Dzięki aplikacji można znaleźć opiekunów, ale także osoby oferujące takie usługi jak – dostanie się do pracy, zakupy podstawowych rzeczy, pomoc w podróży.

 

Aplikacje dla osób niepełnosprawnych mogą okazać się dla nich dużym ułatwieniem w codziennym życiu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że niestety sukces aplikacji pokazujących dostępność danych miejsc zależy od zaangażowania użytkowników dodających odpowiednie informacje na mapie. Niestety dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku – dodawanie miejsc bezpośrednio w czasie napotkania na barierę architektoniczną może być trudne – ponieważ w tym czasie ma zajęte ręce obsługiwaniem pojazdu. Ilość aplikacji powielających te same funkcje może też okazać się problemem – użytkownicy rozproszą się między aplikacjami i zamiast tworzyć wyczerpującą bazę wiedzy w jednym miejscu, tworzą małe zbiory w kilku, odrębnych miejscach. Wciąż liczba aplikacji, które są przetłumaczone na język polski lub w ogóle stworzone przez Polaków – jest niewielka. Miejmy nadzieję, że jednak wkrótce i w Polsce coraz większa ilość developerów zrozumie, że warto zainteresować się także i tą grupą docelową. 

 

Znacie aplikację, o której nie wspomnieliśmy? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.